in

Sözleşmeli Astsubay Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görevlendirilmek için belirli dönemlerde Sözleşmeli Astsubay alımları ilan edilmektedir. Sözleşmeli astsubaylar, normal astsubaylardan farklı olarak ilk olarak kadroya girmemektedir.  Alımlar konusunda ise normal astsubaylarla aynı şartlar geçerli olmaktadır. Şartları sağlayan adaylar mülakata çağırılmakta ve elemeleri başarıyla geçtiği takdirde ilk aşamayı başarıyla bitirmektedirler.

Sözleşmeli astsubaylar ile ordu bir çeşit önsözleşme yapmaktadır ve onları eğitime tabii tutmaktadır. Bu eğitimi başarıyla tamamladıkları takdirde gerçek sözleşme imzalanmakta ve bu kişiler Teğmen rütbesi ile orduya katılmaktadırlar. Sözleşmelerin süresi ordunun ihtiyacına göre değişmekte olup genel olarak 3 ile 9 yıl arasında olmaktadır.  Adayların hizmet gereklilikleri sözleşmelerinde belirtilmiş olmakta ve işini layığıyla yaparak sorun çıkarmadan süreyi dolduran kişilerin sözleşmeleri yenilenmektedir. Disiplin cezası alarak puanını düşüren adaylar, yüz kızartıcı suç işleyen adayların sözleşmeleri yenilenmemekle beraber ordunun prestijine zarar veren adayların sözleşmeleri iptal edilebilmektedir. Sözleşme bittiği takdirde eğer sözleşmeniz yenilenmezse sivil hayata dönüş sağlamaktasınız. Astsubaylık toplamda en fazla 21 yıl yapılabilmektedir ve bu nedenden ötürü rütbe atlayamayan astsubaylar emekli edilmektedir.

Astsubay Rütbeleri Nelerdir?

TSK bünyesinde aktif olarak görev yapan astsubaylar hiyerarşi ve görev gereği kendi aralarında pek çok yönden ayrılmaktadırlar.  Bu ayrılıkları ilk başta rütbeler belirlemekte olup çeşitli etkenler de söz konusu olabilmektedir. Astsubay MYO mezunu olan astsubaylar 30 Ağustos Zafer Bayramında yemin törenine katılmaktadırlar. Törene katılarak yeminlerini eden adaylar Astsubay Çavuş olarak aktif göreve başlamaktadırlar.  Bu görevi 3 yıl boyunca sorunsuz bir biçimde idame ettirdiği takdirde Astsubay Kıdemli Çavuş olmaya hak kazanmaktadırlar.

Astsubay Kıdemli Çavuş olarak 3 yıl geçirdikten sonra Astsubay Üstçavuş rütbesine ulaşılmaktadır. Yine 6 yıl boyunca herhangi bir suç işlemeden, yüz kızartıcı cezası bulunmadan ve ordunun prestijine zarar vermeden görevinizi idame ettirdiğiniz takdirde Astsubay Kıdemli Üstçavuş rütbesine erişilmektedir.  Burada görevini 6 yıl boyunca başarıyla idame ettiren adaylar Astsubay Başçavuş rütbesine erişmektedirler. Toplamda 21 seneyi aşmayacak şekilde astsubay olarak görev yapan kişiler bu sürenin sonunda Emekli Astsubay olarak ordudan ayrılmaktadırlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments