in

Sürmene Bıçağı

Sürmene Bıçağı Fiyatları, Kalitesi, Orjinalliği Nasıl Anlaşılır ?

Çok eskiden beri ustalardan aktarılan Sürmene bıçağı günümüzde de kalitesini korumaktadır.Son zamanlarda usta eğitimi için verilen kurslar sayesinde Trabzon Sürmene ilçesindeki bıçak ustalarının sayısı artmıştır. Ayrıca belli bir eğitim sürecininde olması bıçağın kalitesinin korunmasında etkili olmuştur. El emeğiyle üretildiği için piyasadaki diğer bıçaklara göre fiyatının fazla olması gayet normaldir.

İçerik Tablosu

Sürmene bıçağının özelliği estetiğinin yanı sıra uzun süre keskinliğinin kaybolmamasıdır. Her ustanın kalitesi bir değildir belki ama yine de klasik bıçaklara göre Sürmene’de üretilen bıçaklar her halükarda kalite farkını gösterir.

Sadece mutfakta kullanılan mutfak bıçağı, bıçak setleri, kasap bıçakları üretilmemektedir. Bir birinden şık, estetik ve süslü av bıçakları meraklılarını fazlasıyla cezbetmektedir. Özellikle geyik boynuzundan, karaca boynuzundan  saplarının yapıldığı av bıçakları insanı etkilemektedir.

Sürmene Bıçağı Fiyatları

Ev tipi bıçaklar  ortalama 60 TL ile  150 Tl arasında değişmektedir. Bu fiyatı sapının ahşaptan, boynuzdan yapılması, plastik saplı olması ve bıçak boyutu gibi etkenler değiştirmektedir. Fakat klasik mutfak bıçağı bile şuan Sürmene’de hangi bıçakçıya gitseniz tanesi 60-70 TL den aşağı bulamazsınız. İmalatın yerinde bu fiyatlar varken 30-40 TL ye satılan bıçakları gerçek Sürmene bıçağı olmadığını bilmek lazım.

 

Av bıçakları ise ustanın işçiliğine göre 300-1500 TL arasında değişmektedir. Burada da hem işçilik, hem bıçak boyutu hem de sapında kullanılan boynuz, kemik -gibi malzemeler fiyatı etkilemektedir.

 

 

Sürmene Bıçağı Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır ?

Her Sürmene bıçağı diye satılan orjinal midir? Bunu bakarak anlayamazsınız. Güvenilir yerden almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü günümüzde her türlü damgayı illegal yolla vuranlar çıkıyor.

Ayrıca her ustanın, imalatçının da mührü, imzası farklıdır. Üzerinde TSE mührü yok diye bu demek değil ki bıçak sahtedir veya var diye diyemezsiniz ki bu kesin Sürmene bıçağıdır. Keskin olmasından da anlaşılmaz çünkü yeni bıçakların hepsi iyi keser önemli olan kullandıkça ağzının körelip körelmediğidir.

 

Sürmene Bıçağının Kalitesi Nasıl Muhafaza Edilir ?

Bıçağın kalitesinin bozulmaması için öncelikle dikkat edilmesi gereken bulaşık makinesine kesinlikle atılmamalıdır. Bulaşık makinesinde yıkanan bıçağın çeliği özelliği kaybeder ve ağzı kolay bozulmaya başlar. Ayrıca şert çelikten, dövme çelikten üretildiği için bıçağın ağzı yamulmaz ama kırılır. Bu sebeple buzlu et, kemik gibi yerlere bıçağı vurmamak lazım. Bunlara dikkat edilirse bıçağınızın keskinliği hiç bozulmaz ömür boyu kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments