in

3 Litre Su Kaç Bardak

Ödevlerde sıklıkla geçebilen bir soru türü olan 3 litre su kaç bardak sorusu, özellikle ilköğretim gruplarındaki çocuklara, öğretmenleri tarafından ödev olarak verilmektedir. Çocukların düşünme yetilerini geliştirmelerine yönelik olan bu soru yapısında çocuklardan; litre, sıvı ve boyut birimlerini öğrenerek, bu birimleri yorumlaması istenir. Bu sorunun cevabının açıklanabilmesi adına, bazı birimler hakkında bilgi verilmesi gereklidir.

Sıvıları ölçmede kullanılan litre, bir ölçü birimidir. Satın alınan içeceklerin ambalajlarının üzerinde, içeceğin miktarını belirtmede bu birim kullanılmaktadır. Farklı türdeki nesneleri ölçmede kullanılan kilogram veya nesnelerin uzunluklarının ölçümünde ihtiyaç duyulan metre gibi, litre de yine ölçüm amacıyla kullanılmaktadır. “L” şeklinde ifade edilmektedir. 1 litrenin karşılığı 1000 mililitre olmaktadır. Mililitre “mL” ifadesi ile kısaltılır.

3 Litre su kaç bardak sorusuna dönülecek olunursa, 3 litre su toplam olarak kaç adet bardağa denk gelir sorunun cevabı için şöyle bir açıklama yapmak mümkün olacaktır. Bir litre su, toplamda beş su bardağı etmektedir. Soruda ise istenen üç litredir. Dolayısıyla bu hesaba yanıt verilebilmesi adına beş ile üç çarpılır. 5×3=15 olmaktadır. Bu işlem ile birlikte üç litrenin on beş su bardağı ettiği anlaşılmaktadır. Doğru orantı yapıldığı taktirde ise bir litre eşittir beş su bardağı ise, üç litre eşittir x su bardağı özdeşliğinden; x, 15 olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla ilgili sorunun cevabı, bir dizi basit işlem sonucunda, içler dışlar çarpımıyla on beş olarak çıkmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments