in

Damacanalar neden 19 litre

Artık ülkemizde hazır su kullanmak kaçınılmaz bir hal aldı. Büyük küçük demeden tüm yaşan bölgelerinde insanlar şebeke suyuna güvenemiyor ve damacana ile hazır su tüketimi çok daha güvenli geliyor. Ve damacana ile su tüketen herkesin kafasını aynı soru kurcalıyor. Her zaman yuvarlak rakam kullanımlarını tercih eden bizler damacanalar neden 19 litre diye merak ediyoruz.

Damacanalar neden 19 litre sorusunun aslında oldukça mantıklı bir yanıtı var. Öncelikle damacanalar tam olarak 19 litre gelmiyor. 18,9270589 gibi garip bir litreye denk gelen damacanalar ilk olarak Amerika’da üretildiği için oranın ölçü birimi ile üretiliyor. Yani her damacana aslında 5 galon geliyor. Bu açıdan bakıldığında küsuratlı bir rakama denk gelmiyor. Bir galon 3,78541178 litre olarak bilindiğine göre 5 galona denk gelen damacanalar neden 19 litre sorusunun yanıtını veriyor.

Damacana kullanımının avantajları

Damacana sular evlerimizde ve işyerlerimizde tercih ettiğimiz bir ambalaj türü olarak karşımıza çıkıyor. Bunun ise önemli olan birçok nedeni bulunuyor.

Eski dönemlerde evlerimizin musluklarına akan sular çok sağlıklı ve kullanılabilir haldeydi. Ancak zaman geçtikçe artık neredeyse tüm şehirlerde kullanılan şebeke suları insanları tedirgin eden bir yapıya sahip olmaya başladı. İnsanlar sağlıkları için içmek için ve yemek yapımında kullanmak için damacana su tercih etmeye başladı.

Damacana sular büyüklük olarak oldukça avantajlıdır. Çok sık bitmemesi için bu büyüklükte üretilmiştir. Aslında damacanalar neden 19 litre sorusunun yanıtını yukarıda yanıtladık. 19 veya 20 litre olmasının pek te bir farkı yoktur. Sonuç olarak uzun süre kullanım için yeterli bir miktar olduğu bilinmektedir.

Damacanalar fiyat olarak ta her zaman en avantajlı olan kullanım şeklidir. Ambalaj büyüdükçe birim fiyatın azaldığını hepimiz biliyoruz. 19 adet 1 litrelik pet şişe kullanımı ile 19 litrelik bir damacana kullanımı hem kolaylık, hem yer tutması hem de maliyet açısından oldukça faklıdır.

Amerikan ölçü birimlerine göre damacanalar neden 19 litre sorusuna yanıt veriliyor. Yuvarlak hatları, kolay taşınabilmesi ve az yer tutması ile damacana kullanımları daha çok tercih ediliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments