in

Abdullah Palaz Kimdir ( Antep Canavarı ) Hayat Hikayesi

Abdullah Palaz Kimdir? doksanlı yıllarda Gaziantep’de yaşamıştır. Bakış açısına göre şehir eşkıyası olarak adlandıran da vardır, namus bekçisi olarak adlandıran da vardır. 48 yıl hapis cezası yemiş, 38 ayrı hapishanede  yatmıştır. Nazım hikmet ile aynı koğuşta kaldığı dönem olmuştur.

İlk cinayetini 12 yaşında işledi, 15 kişinin cinayetinden yargılanması sonucu Konya da hapis yattı.

Ramiz dayı ve Tatar Ramazan’ ın Abdullah Palaz’ dan ilham alınarak konu alındığı bilinmektedir.

Turhan Temuçin tarafından Abdullah Palaz’ın kitabı yazılmıştır.

Lakabını  15 kişinin katili olarak Konya Cezaevi’ne girdiğinde aldı. Yeni gelen mahkumların sevilmediğini ve onlara bir göz dağı verilmesi gerektiğini düşünerek kendi gibi Antepli 7 yoldaşıyla bir plan kurup, gardiyanlardan temin ettikleri bıçaklarla bir gece diğer efelerin koğuşunu basıp öldürmeyecek darbelerle yaralayıp Konya’daki ilk vukuatına imza attı.

Ardından gelsin Afyon Cezaevi’ne sürgün.. Orada da aynı şekilde ‘parmak hesabı’ ile gözdağı vermek için koğuş bastılar ama bu defa bir fark vardı. Parmak hesabını biraz kaçırıp birinin ölümüne neden olmuşlardı. Bir gece zincirde tutulduktan sonra oradan da Bursa’ya sürgündeydi sıra.

Bursa aralarında en zoruydu. Gittikleri gün boğazlarına kadar gelen dışkı dolu bir kanalizasyona kapatıldılar arkadaşlarıyla. Bu da onlara gözdağıydı. Abdullah Palaz 1.90 boyunda olduğu için pislik en fazla koltuk altına kadar geliyordu fakat boyu daha kısa arkadaşlarından pisliği yutmak zorunda kalanlar bile vardı. Burada 8 saat tutulduktan sonra çıktıklarında üstlerine tutulan azıcık suyla koğuşlarına gönderildiler. 3 arkadaşı hayatını kaybetti. Burada onlara yardım eden tek kişi vardı;Nazım Hikmet. Getirdiği suyla temizlenmelerine biraz da olsa yardımcı oldu, sigarasını paylaştı. Daha sonra Abdullah Palaz Nazım Hikmetle aynı koğuşta kalırsa olay çıkarmayacağına dair söz verdi ve istediği oldu.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments