in

Acı elma yağı nedir, faydaları nelerdir

Her tür bitkiden elde edilen yağlar birçok farklı doğal tedavi sürecinde faydalı oluyor. Hangi bitkiden ne şekilde elde edildiği bilinen tüm yağların farklı olumlu ya da olumsuz etkileri olabiliyor. Her yağ, her tür sorun için kullanılamıyor. Hangi yağın ne tür sağlık ve bakım uygulamalarına iyi geldiğini araştırmak ve buna göre bir kullanım planı oluşturmak gerekiyor. Son günlerde sıklıkla karşımıza çıkan acı elma yağı en çok merak edilen ve araştırılan yağlar arasında bulunuyor. Acı elmadan elde edilen bu yağ ile ne tür sağlık sorunlarının tedavi edildiği ya da ne tür bakımlar yapılabildiği bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Acı elma yağı acı elmaların daha çok soğuk sıkım yöntemi ile elde ediliyor. Elma meyvesinin vücuda birçok farklı faydası olduğu biliniyor. Acı elmanın da sunduğu tüm faydaları acı elma yağı ile insanların kullanımına sunuluyor. Acı elma çok yoğun acı bir tada sahip olduğu için onu meyve halinde tüketmek mümkün olmuyor. Bu nedenle acı elma yağı en kolay ve sağlıklı tüketim yöntemi oluyor.

Acı elma yağının insan sağlığına birçok önemli faydası olduğu biliniyor. Uzmanlar tarafından da desteklenen bu faydalar nedeni ile insanların bu yağı kullanmaları öneriliyor. Acı elma yağının sunduğu en önemli faydaları merak edenler için işte en önemli faydalar;

  • Acı elma yağı antiseptik bir özellik taşıyor. Bu özellik sayesinde çok güçlü bir iltihap kurutucu olarak tercih edilebiliyor.
  • Vücudunuzda bulunan her tür yara için, çok kısa sürelerde iyileşmesini sağlayan acı elma yağını kullanabilirsiniz. Yaralarınızın çabuk ve iz kalmadan iyileşmesini sağlıyor.
  • Özel olarak hazırlanan bu yağ ile vücudunuzda oluşan bölgesel çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Hamilelik sonrası ya da hızlı kilo alıp vermenin sonunda oluşan vücut çatlaklarınıza düzenli olarak uygulama yapabilirsiniz. Ve yeni oluşmaya başlamış olan bu çatlakları yok edebilirsiniz.
  • Var olan bazı deri ve cilt sorunlarınızı tedavi edebilirsiniz.

Acı elma yağı zararları

Her doğal maddenin sunmuş olduğu faydalar olduğu gibi vermiş olduğu zararlar da bulunuyor. Acı elma yağı faydası kadar bazı zararları da içerisinde barındırıyor. İşte en çok bilinen o zararlar;

  • Diyabet hastalarının kullanımı için uygun olmuyor.
  • Kalıtsal ve kronik mide rahatsızlıklarına iyi gelmiyor.
  • Bazı cilt türlerine göre alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor.

Sık kullanımı önerilmiyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments