in

Alibaba Express Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanıyor

Online alışveriş imkanları arttıkça yurtdışı alışveriş sitelerinin de önü açılıyor. Alibaba Express alışveriş sitesi çok geniş ürün aralığı ve farklı fiyat alternatifleri ile en çok tercih edilen platformlardan birisi olarak biliniyor. Eğer hem güvenilir hem de uygun imkanlarla yurtdışından alışveriş yapmak istiyorsanız Alibaba Express sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için alışverişlerinizi yapmadan önce Alibaba Express gümrük vergisi konusunda bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü Alibaba Express üzerinden alacağınız tüm ürünlere gümrük vergisi dahil olmadan fiyatlar veriliyor. Sadece ürün bedeli ve nakliye bedeli olan bu ürünlerin size net maliyetini öğrenebilmek için ilave olarak gümrük vergisi hesaplaması da yapmanız gerekiyor.

Alibaba Express Gümrük Vergisi hesaplamaları yaparken birkaç kritere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ürünler bedel ve kilogram farklılıklarına göre farklı vergi dilimlerinde yer alıyor. Örneğin 1500 Euro ve üzeri ürünlerde daha yüksek bir vergilendirme yapılıyor. Aynı zamanda 30 kilogram altı ürünler için uygulanan vergilerle 30 kilogram üstü için uygulanan vergiler farklı oluyor.

Alibaba Express Gümrük Vergisi hesaplamalarında 30 kilogram ve 1500 Euro altı ürünler için işlem aşaması şu şekildedir. Alınan ürünün 100 lira birim fiyat olduğunu varsayarak bu aşamalara birlikte göz atalım;

  1. Alınan ürün bedeli 100 lira
  2. % 20 gümrük vergisi ile birlikte beden 120 lira
  3. % 20 Özel tüketim vergisi ile birlikte bedel 144 lira
  4. 8 lira sabit Gümrük Sunum Ücreti ile birlikte bedel 152 lira
  5. % 0,7 damga vergisi ile birlikte bedel 152,70 lira

Yani Alibaba Express üzerinden almış olduğunuz tüm ürünler bu vergilendirme aşamalarından geçmektedir. Ve 100 lira birim fiyatı olan bir ürünün vergiler dahil size maliyeti 152,70 lira olmaktadır.

Alibaba Express Gümrük Vergisi Farklı Vergi Dilimleri

Alibaba Express Gümrük Vergisi hesaplamaları yapılırken 1500 Euro ve 30 kilogram altı ürünlerde uygulanan vergi oranlarını yukarda açıklamıştık. Eğer alacağınız ürün 1500 Euro ve üzerinden bir bedelde ise bu durumda tüm vergilere ilave olarak Katma Değer Vergisi ve ÖTV uygulanmaktadır. Yine 30 kilogram ve üzeri ürünlerde gümrük vergisi % 20 yerine % 48 olarak uygulanmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments