in

Aynada kendini tanıyan hayvanlar hangileridir

Hayvanlar ayna karşısında kendilerini tanıyabilirler mi? Bu konu bazı bilim adamları tarafından da merak edilmiş. Bilinç kavramının sadece insanlara özgü mü olduğu, yoksa hayvanların tamamında ya da bazılarında bilinç kavramının var olup olmadığı sorgulanmıştır. Buna karşılık alınan yanıtlar ise oldukça ilgi çekicidir. Hayvanlarda bilinç kavramının var olduğu bazılarının kendilerini aynada tanıması ile ispatlanmıştır. Ve bu bilince sahip olan yani aynada kendini tanıyan hayvanlar hangileri merak konusudur.

İçerik Tablosu

Aynada kendini tanıyan hayvanlar hangileridir, bunu bulabilmek için hayvanlara ayna testi yapılmıştır. Bu testte aynanın karşısına koyulan hayvanların renklerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Kendi doğal renklerinden farklı renklere boyanan hayvanlar ayna karşısına çıkarılmış ve bu tür bir durumda verdikleri tepkiler kayıt altına alınmıştır. İşte ayna testine katılan hayvanların sergilemiş oldukları tavırlar;

Orangutan Ayna Testi

1938 yılında Jenny adı verilen bir dişi orangutan ilk ayna testinin kahramanı olmuştur. Farklı bir renge boyanan ve ayna karşısına koyulan Jenny aynadaki yansımanın kendisine ait olduğunu anlamıştır. Kendi üzerinde hareketler yaparak çok güzel görüntüler ortaya koymuştur. Aynada kendini tanıyan hayvanlar olarak ilk denemede bir orangutan bu testi başarı ile geçmiştir.

Şempanze ayna Testi

1970 yılında dört şempanze üzerinde ayna testi denemesi yapıldı. Dört şempanze bir aynanın olduğu odaya kapatıldı ve iki gün burada zaman geçirmeleri sağlandı. Daha önce hiç ayna görmemiş olan bu şempanzelerin tüm hareketleri kayıt altına alındı. Geçen iki günün sonunda şempanzelerin kendilerine yanıt vermek için aynayı kullanmaya başladıkları görüldü. Ayna karşısında gördükleri yansıma sanki başka bir şempanzeye aitmiş gibi davranmaya başladılar. Ve zamanla şempanzeler ana karşısına geçerek kendi surat hareketleri yapmak, ağız içlerine bakmak, gözlerinin kenarlarındaki çapakları temizlemek ve genital bölgelerini incelemek gibi girişimlerde bulundular.  Buda onların aynada kendini tanıyan hayvanlar olarak bu testi geçtiklerini gösteriyor.

Yunus ayna Testi

Yunuslar ayna testine karşı çok enteresan bir yaklaşım sergiliyorlar. İki yunus üzerinde bir ayna testi yapılıyor. Yunuslardan birinin yüzüne farklı renkte bir mürekkep sürülüyor. Yüzünde mürekkep olan yunus aynaya baktığında bunun kendisi olduğunu fark ediyor ve yüzündeki mürekkebi silmeye çalışıyor. Diğer yunusun tepkisi de oldukça etkileyici. Kendi yüzünde mürekkep olmadığını ancak diğer yunusta var olan bu mürekkebi anlayan diğer yunus ta onun yüzündeki mürekkebi silmesine yardımcı oluyor. Aynada kendini tanıyan hayvanlar arasında bu test inanılmaz bir etkiye sahip olarak biliniyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments