in

Göbek deliği olan hayvanlar hangileridir

İnsanların vücutlarında bulunan en belirgin özelliklerden birisi de göbek deliğidir. Peki, her insanda istisnasız bir şekilde bulunan göbek deliği hayvanlarda da var mıdır? Eğer varsa göbek deliği olan hayvanlar hangileridir? Belki de bugüne kadar hiç aklınıza bile gelmeyen bu konuda yapılmış olan birçok araştırma bulunuyor. Hayvanlarla ilgilenen bilim alanlarında göbek deliği olan hayvanlar hangileridir çok net biliniyor. Ve birçok kaynak üzerinden, merak eden insanlarla paylaşılıyor.

Öncelikle bilimsel olarak yapılan açıklamalara bakıldığında hayvanlarda göbek deliği bulunuyor. Ancak insanlarda olduğu gibi, her hayvanda istisnasız olarak göbek deliği bulunmuyor. Göbek deliği olan hayvanlar memeli hayvan familyasından olan hayvanlardır. Ve hayvanlarda oluşan göbek deliği, doğum esnasında annenin yavrusunu besleyebilmesi için göbek kordonunun kesilmesiyle birlikte oluşan yara izidir.

Göbek deliği olan hayvanlar sadece memeli familyasındadır çünkü sadece memeli familyasına ait olan hayvanlar yavrularını karınlarında besleyip büyütürler. Bu nedenle göbek deliği sadece bu grupta görülür.

Göbek deliği olan hayvanlar hangileridir diye bakıldığında maymunlar, yunuslar, inekler, atlar, filler ve bunlar gibi memeli familyasından gelen hayvanlar yer alıyor. Ancak doğum ile değil de yumurta ile yavru sahibi olan hayvanlarda göbek deliği bulunmuyor. Tavuklar, yılanlar, kaplumbağalar ve balıklar yumurtlayarak çoğaldığı için onlar göbek deliği olmayan hayvanlar arasında yer alıyor.

Göbek deliği hakkında ilginç bilgiler

Göbek deliği insanlar için belirgin bir özelliktir. Her ne kadar seksi ve güzel görünse de aslında göbek deliği bir yara izidir. Aynı göbek deliği olan hayvanlar için geçerli olan durum aslında insanlarda da vardır. Doğumdan sonra anne ile bebek arasındaki bağın kesilmesi ile göbek deliği oluşur. Ve aslında teknik olarak bakıldığında göbek deliği insanoğlunun teknik olarak sahip olduğu ilk yaradır.

Göbek deliği aslında içerisinde binlerce farklı bakterinin yaşadığı bir alandır. Her göbek deliğinde aslında farklı türde bakteriler yaşıyor. Bilimsel olarak yapılan açıklamalarda bu rakam ortalama olarak 2400 civarında deniliyor.

Göbek deliği kıyafetlerden dolayı sürekli olarak pamukla dolabiliyor. Ve bu alanda çok ilginç bir de rekor bulunuyor. 2000 yılında Avusturyalı Graham Barker göbek deliğindeki pamukları biriktirerek en fazla göbek deliği pamuğuna sahip olan kişi olarak rekorlar kitabine giriş yapıyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments