in

Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakıma muhtaç olan kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler tarafından son zamanlarda arama motorlarında sıklıkla sorulan soruların başında bakım parası için nereye başvurulur? Sorusu gelmektedir.

Genel itibari ile konuya bakıldığında evde hastası ve ağır engelli raporu bulunan hemen her vatandaş, evde bakım parası almak amacıyla başvuruda bulunabilir. Peki evde bakım aylığı almak amacıyla neler yapmak gerekir. Evde bakım aylığı şartları ile ilgili bilmek istedikleriniz tamamı bu haberde sizleri bekliyor.

Başkasının bakımı ve yardımına muhtaç olan her kişi, tek başlarına gereksinimlerini gideremeyenler, bankalara verilen evde bakım aylığı ile ilgili çeşitli konuları araştırmaktadır. Evde bakım aylığı şartları nelerdir? Konusu ile ilgili merak edilen konuların hepsi ve çok daha fazlası bu makalede meraklılarını bekliyor.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?

Evde bakım aylığı almak amacıyla %50 ve daha yukarısında bir engelli raporuna sahip olmak gerekir. Ayriyeten raporda ağır engelli bölümünde “evet” ibaresinin doldurulmuş olması gereken şartlar arasında yer alır. Engel durumuna hastanelerde bulunan heyet karar vermektedir. Bakım maaşı yaşlı, hasta ve muhtaç olan vatandaşlara değil onlara bakan vatandaşlara verilmektedir.

Başvurular genel itibariyle Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüklerine ya da var ise eğer ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Bakım ödemesinin yanında aynı zamanda yaşlı olan vatandaşın kendisine de maaş verilmektedir. Bu nedenle bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Yaşlılığı sebebiyle herhangi bir işte faaliyet gösteremeyen ve geliri bulunmayan vatandaşlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak tanımlanmaktadır.

Evde Bakım Maaşı İçin Başvuru Yapılması

  • Öncelikli olarak Valilik ya da Kaymakamlık makamlarına bağlı olan defterdarlık ya da mal müdürlüklerinden başvuru evraklarının aranması gerekir.
  • İlçe ya da il idare kurularından muhtaçlık kararı belgeleri alınmalıdır.
  • Alınan bu belgeler SGK genel müdürlüklerine ibraz edilmelidir.
  • SGK alınmış oranları geri incelemek suretiyle yaşlılık maaşı alınıp alınmayacağına karar verecektir.
  • 65 yaş aylığı açısından başvurunun yakın olan vatandaş tarafından yani vasi olarak tanımlanan kişi tarafından yapılması için mahkemeden vasilik kararının çıkarılması gerekir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments