in

Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Yaşlılık Maaşı İçin Nereye Başvurulur? sorusu özellikle belli bir yaşa gelmiş ve hiç bir geliri olmayan kişilerin kafalarına takılan ve almak istedikleri bir maaştır. Bu yüzden bu sorunun cevabını, yazımızı dikkatli okumanız halinde size cevap olarak verecektir. Öncellikle yaşlılık maaşı almanız için belli şartlara haiz olmanız ve bu hal üzere yaşamanız gerekiyor.

Yaşlılık maaşı çok sayıda kişinin almak istediği bir maaştır. Bu yüzden devletin belli organları, yaşlılık maaşı başvurularını kabul ediyor ve almak isteyenlere bazı şartlar sunuyor. Bu şartları yerine getirenler ise, devletin yaşlılık maaşı ile ilgilenen kurumu olan, kaymakamlıkların içerisinde bulunan ”Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına” başvuruda bulunabiliyorlar.

Yaşlılık Maaşı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık maaşı devlet tarafından belli bir yaşa gelenlere hak tanıdığı ve aylık olarak vermiş olduğu bir geçim parasıdır. Yalnız bu parayı almak için, bazı şartlar gereklidir.

Bu şartlar ise şunlardır.

  • En az 65 yaşında olmanız gerekiyor.
  • Her hangi bir şekilde bir emeklilik maaşınızın veya başka bir yerden kira ve benzeri bir şekilde gelirinizin olmaması gereklidir.
  • Eğer yaşlılık maaşı almak için bu şartlara uygunsanız ve daha sonrasında bir bayan olarak başka bir erkek ile evlenir ve eşinizin bir gelire sahip olduğu tespit edilirse, bu maaş artık devlet tarafından size verilmemektedir.

Yaşlılık maaşı almak için gerekli olan bazı şartlar, devletin görevlendirmiş olduğu kişiler tarafından bizzat yaşadığınız yere gelinip ve gerekli olan gelir tespiti yapıldıktan sonra maaş almaya hak kazanıp kazanmadığınız kontrol edilmektedir. Aksi halde yaşlılık maaşı alma şartlarına uymadığınız görüldüğü takdirde, bu maaşı almaya hak kazanamazsınız.

Yaşlılık Maaşı Ne Kadardır?

Yaşlılık maaşı almaya hak kazanan ve şartlarına uygun olan kişilerin merak ettiği konu ise, alacakları paranın ne kadar olacağıdır. Devlet tarafından her yıl içerisinde belirlenen ve üzerine zam yapılarak arttırılan yaşlılık maaşı, 2020 yılı itibari ile 672 tl olarak belirlenmiştir. 1 Ocak 2020 yılı itibari ile bir ay süre ile bu maaş, devlet tarafından yaşlılık maaşı almaya hak kazanan kişilere veriliyor. 2021 yılının ilk ayından itibaren ise, devletin belirlemiş olduğu zam ile artış göstererek, ne kadar olacağı Resmi Gazete’de insanların bilgisine sunulacaktır. Emekli ve kocasından nafaka alan dul kişiler, bu yaşlılık maaşını yaş sınırını geçse bile alamazlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments