in

Balık Hastalığı Nedir, neden oluşur

Balık hastalığı nedir sorusunu merak edenler için cevaplandırıyoruz. Balık hastalığı pul pul şeklinde görülen bir deri hastalığıdır. Genellikle genetik olarak aktarılan bir hastalıktır. Ancak sonradan da görülmesi muhtemeldir. Hastalık kendini ölü derinin kuru ve katmanlar halinde lahana gibi görünmesiyle ortaya çıkar. İlk olarak 18. Yüzyılda ortaya çıkmış olan bu hastalık günümüzde çok nadir de olsa rastlanmaktadır.

Balık pulu hastalığının belirtileri genellikle ciltle ilişkili ortaya çıkar. Bazı kişilerde hafif bir şekilde gerçekleşirken kimilerinde bu hastalık oldukça şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Hastalığın başlıca belirtileri ise şunlardır:

  • Deride kaşıntı
  • Çok kuru ve kalın cilt dokusu
  • Ciltte kızarıklık
  • Deri üzerinde pul oluşumu ve dökülmelerin başlaması
  • Ciltte dökülmeler sebebiyle renk değişimi yaşanması
  • Kafa derinizde dahi pul pul görünüm oluşması

Bu belirtileri vücudunuzun belli kısımlarında görebileceğiniz gibi bütün kısımlarına da yayılmış şekilde görebilirsiniz. Balık hastalığı nedir sorusu altında balık pulu hastalığında kişilerin ter bezleri de yeteri kadar çalışma göstermez.

Balık Pulu Hastalığı Nasıl Geçer?

Balık hastalığı nedir bilgisinin yanı sıra bu hastalığın nasıl geçebileceğini konuşacağız. Doğuştan gelen bu hastalık genellikle erken yaşlarda ortaya çıkar. Çıkan belirtiler bazı hastalarda daha sonra iyileşerek kaybolur. Ancak ilerleyen süreçlerde tekrar çıkmayacağı konusunda net bir bilgi yoktur.

Bazı dönemlerde bu hastalık oldukça şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Özellikle de kış aylarında cildimiz normale göre daha fazla kurur. Bu dönemlerde semptomların daha az kendini göstermesini istiyorsanız bazı yöntemlerden faydalanılabilir. Yüksek oranda nemlendirici özelliğine sahip olan kremleri kullanarak vücudunuzda belirtileri en aza indirebilirsiniz.

Balık Pulu Hastalığı Bulaşıcı mı?

Balık pulu hastalığı gen faktörleri neticesiyle ortaya çıktığı için nesilden nesile aktarılır ancak kesinlikle bulaşıcı değildir. Genellikle halk tarafından sonradan oluşan balık pulu hastalığı için bulaşıcı sözleri dolansa da işin gerçek rengi o şekilde değildir. Çünkü sonradan ortaya çıkan balık pulu hastalığı sizlerin kullandığı ilaçlar, cildinize bakmamanız veya başka etkenler olabilir. Kesinlikle bulaşıcı olmayan bu hastalık uygun bakımlarla en aza indirilebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments