in

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Lamprey Hastalığı Nedenleri

Lamprey hastalığı nedir?

Lamprey hastalığı hakkında tam olarak net bir bilgi bulunmamaktadır. Pek çok araştırma yapılmasına rağmen veriler sadece varsayımlara dayanmaktadır. Bu hastalık yılan balığı ağzına benzer bir kabarıklıkla kendini göstermektedir. İnsan vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ayrıca bu hastalık tedavi edilebilir hastalıklar arasında yer almaktadır.

İçerik Tablosu

 

 Lamprey hastalığı neden olur

 

Genelde ayak topuklarında ve gözde görülen lamprey hastalığı vücudun başka bölümlerinde de kendini gösterebilmektedir. Tedavi edilmediği durumlarda bireye gerek fizyolojik gerek de psikolojik olarak ciddi zararlar verebilir. Bu hususta en önemli nokta hastalık ilk kendini gösterdiği zaman mutlaka acil bir şekilde ilgili uzmanlara başvurulması gerekmektedir. Hastaneler yapılacak erken başvuru ile hastalık hızlı bir şekilde tedavi edilebilir.

Lamprey hastalığı belirtileri

 

-Bu hastalık ortaya çıkmadan önce genelde kısa bir süre önce deride pullanmaların meydana geldiği gözlemlenmektedir,

-Derinin her yerinde ya da belli başlı bölgelerde kaşıntı duyulması,

-Deride yer yer yoğunlaşmış kızarıklıklar ya da morlukların oluşması,

-Deride kabarcıkların ortaya çıkması bu hastalığın en başat belirtileri arasında yer almaktadır.

 

 Lamprey hastalığı görülme sıklığı

 

Lamprey hastalığı esasında oldukça nadir görülen bir hastalıktır. İlgili sağlık kayıtlarında pek lamprey hastalığı vakasına sık rastlanılmamaktadır. Fakat son 10 yılda bu hastalığın görülme oranlarında bir artış gözlemlenmektedir.

Dünyada en az görülen hastalıklar arasında yer alsa da bu durum yakın gelecekte en bilinen hastalıklardan biri olacağı anlamına gelebilir. Küresel çapta genelde sosyo-ekonomik durumu düşük ülke vatandaşlarında görüldüğü bilinen lamprey hastalığının bulaşıcı olmadığı biliniyor.

 

 Lamprey hastalığı tedavisi var mı?

 

Nedeni tam olarak tespit edilemeyen bu hastalık etki ettiği bireylerde zaman zaman yıkıcı hasarlara sebep olabiliyor. Bu hasarlar genelde psikolojik hasarlarla beraber deri zararı da verebilmektedir. Hastalığa yakalanan bireylerin sosyal ve iş yaşamlarında gözle görünür oranlarda bir yavaşlama ve aksama gözlemlenmektedir.

Hastalık belirtileri görülmeye başladığı zaman ve hastalığın sizde de olduğundan emin olduğunuz zaman mutlaka bir hastaneye giderek tedavisi sürecine başlamanız gerekmektedir. Daha önce belirtildiği gibi erken tanı koyulduğu ve müdahale edildiği zaman tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments