in

Basic nedir? Ne anlama Geliyor? Ne için Kullanılıyor?

Basic nedir? Son yıllarda toplumdaki insanların diline yerleşmiş yabancı bir kelimedir. Özellikle bu kelimeyi sosyal medya üzerinden ün ve belli kitle edinmiş kişilerden daha sık duyabilirsiniz.

Eğer sözlük anlamına bakarsak, temel ve basit anlamına geldiğini görebilirsiniz. Genel olarak sade olan eşyaları nitelendirmek için kullanılan bir kelimedir. Düz, desensiz ve oldukça basit renklere sahip olanlar için kullanılan bir kelimedir.

Basic kelimesi bizim dilimizde basit olarak çevrilmiş ve eklenmiştir, ancak son yıllarda insanların diline yerleşmiş ve söylemesi kullanan kişilere daha kolay gelen yabancı halleri ile günlük hayatta daha fazla karşılaşabilirsiniz.

İnternet üzerinde bir sürü basic ile tamamlanmış aramalar bulabilirsiniz. Basic tişört, basic kazak…

Basic nasıl okunur?

Basic, dilimizde telaffuz ederken ‘beyzik’ şeklinde kullanılır ve cümle içlerine bu şekilde yerleştirilir. Diline yabancı kelimeler yerleşmiş ve bunu kullanmaktan rahatsızlık duymayan insanlar için Türkçe içindeki basit hali kadar doğal ve kullanışlıdır. Kimin nasıl kullandığı beni ilgilendirmediği için bu konuda fikrimi belirtmiyorum.

Özetle basic kelimesi; basit ve temek ihtiyaç olan en sade eşyalar, özellikle kıyafetler, için kullanılan bir ifadedir. Nasıl dile getirdiğiniz ve kullandığınız size kalmıştır. İster beyaz basit bir tişört, ister beyaz basic bir tişört dersiniz.

Temelinde bu kelime son yıllarda daha Avrupa tarzı yaşam sonrası dilimize kazandırdığımız ve orijinalini kullandığımız kendisi gibi basit bir kelimedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments