in

Panpa Ne Demek? Ne Anlama Geliyor ?

Panpa Ne Demek?

Panpa kelimesi genellikle genç  kesim arasında kullanılan ve oldukça samimi olan dostlar arasında söylenen kelimedir. Aslında ne manaya geldiği bilinmeden söylenen bu kelime, değişik manalar ifade etmektedir. Orta ve yaşlı kesim bu kelimenin manasını bilmediği gibi, kesinlikle böyle kelimeler konuşurken kendi aralarında konuşmamaktadırlar.

Kelime köken olarak fransızca bir kelimedir. Türkçemize son zamanlarda girmiş olan ve laf arasında kullanılmaya başlayan panpa kelimesi, Türkçe olarak samimi arkadaşların birbirlerine kanka tarzında kullandığı kelime olarak biliniyor. Fakat bu kelime Güney Amerika’da bulunan bozkırlara verilen isimdir. Türkçemiz’de halk arasında kanka diye kullanılması adet haline gelmiş olan ama, doğru olmayan bir kelimedir.

Panpa Kelimesi Nerelerde Kullanıyor?

Panpa kelimesi halk arasında ülkemizde farklı şekillerde kullanılan bir kelimedir. Anlamının ne olduğunu tam olarak bilmeseler de insanlar, bu kelimeyi birbirlerine samimi bir sohbet içerisinde kullanmaktadırlar.

Panpa kelimesinin kullanıldığı yerler şuralardır.

  • Çok samimi iki kişinin yapmış olduğu sohbet esnasında, bir konuyu karşı tarafa anlatırken hitap şekli olarak panpa olarak kullanmaktadır.
  • Diğer bir kullanım yeri ise, kanka olan iki genç kızın kendi aralarında kullandığı kelimedir.

Çok kişi tarafından manası bilinmese de konuşulan panpa kelimesi, nadir olsa da orta yaşlı kişiler tarafından bazen kullanılmaktadır. Bu ilginç kelimeyi kullanmalarının sebebi ise, gençlerden duymuş olduğu şekilde iyi olduklarını sanaraktan hitap şekli olarak kullanmaktadırlar. Aslında kendileri de kullanırken ne anlama geldiğini bilmemektedirler. Güney Amerika bölgesinde bulunan orman ve bozkırların adlarına verilen panpa ismi, en doğru manası ile ne anlam ifade ettiğini söylemiş oluruz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments