in

Başımız sağolsun ne demek

Bir yakınımız ya da tanımadığımız birinin hayatını kaybettiğini duyduğumuzdan hepimizin dilinden aynı kelimeler dökülür; Başınız sağolsun. Eğer ölen kişi yakınımız ise ya da hiç tanımıyor olsak bile onun ölümü bizi derinden yaralamışsa ve bu kaybı benimsemişsek o zaman başımız sağolsun diyerek bu durum karşında üzüntümüzü ortaya koyarız. Peki, en içten duygularımızla dilimize dökülen başımız sağolsun ne demek?

Aslında birçok insan başınız saoğolsun derken bunu kayıplarınız var ancak Allah size ömür versin ve sizlerin başı sağ olsun anlamında kullandığını düşünebilmektedir. Bu söz dilimi başımız sağ olsun denildiğinde de aynı anlamla kullanıldığı düşünülebilmektedir. Ölen kişiler var, acı kayıplarımız var ancak Allah bunu bir daha bizlere yaşatmasın, bizlerin başı sağ olsun, hep yaşayalım şeklinde algılayabilirsiniz. Oysa başımız sağolsun ne demek diye araştırdığınızda, bu söylemle asıl anlamının çok ta bağlantılı olmadığını görebilirsiniz.

Başımız sağolsun deyiminin en doğru hali başımız sağalsın’dır. Dilimizde sağ kelimesi iyi anlamına gelmektedir. Ve burada kullanılan sağalsın kelimesi iyileşmek anlamını taşımaktadır. Bir ölümün ardından başımız sağalsın derken yaralarımız ve acılarımız çabuk iyileşsin demek istenmektedir.

Başımız sağolsun deyiminin altında yatan ince anlam

Bir ölümün ardından hepimizin dilinden dökülen başımız sağolsun ne demek sizlerde merak edebilirsiniz. Aslında ölüm bizden uzak olsun anlamına gelen bu şekilde bir kullanım ile gerçek anlamı arasında pek te bir bağlantı yoktur. Gerçek hali başımız sağalsın olan bu deyim çok ince ve derin bir anlama sahiptir.

Başımız sağolsun derken kendimizi ölüme yakıştırmayan, ölümün bizden ve yakınlarımızdan uzak olmasını temenni eder bir yorumda bulunulmaktadır. Aslında ince bir şekilde düşünüldüğünde bu tabir kaba ve saygısız bir yaklaşımdır. Oysa bu deyimin asıl hali olan başımız sağalsın çok ince ve derin anlamlar taşımaktadır. Yakınları ölen birine başın sağalsın dediğinde sende oluşan bu yara bu acı çabuk geçsin ve iyileşsin demek istenmektedir.

Başımız sağolsun ne demek diye merak edenler için aslında bu deyimin doğrusu başımız sağalsındır. Yanlış kullanımlar ve benzerlikler sonucu dilimizde bu şekilde bir yer edinmiştir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments