in

Boşanma Dava Dilekçesi Nereye Verilir?

Bir evlilik akdinin bitmesi hiçbir zaman istenen bir durum değil, fakat bir erkek ve kadın arasında anlaşmazlık olunca ve bu düzelmeyecek bir duruma girdiğinde, boşanmalar mecburi oluyor. Bugünlerde birçok farklı konulardan dolayı boşanmalar gerçekleşiyor, fakat en büyük neden maddiyat olmaktadır. Peki boşanma dava dilekçesi nereye verilir konusuna bakacağız. Sıkıcı bir konu olmakla birlikte hukuken var olan bir konu olduğu için kısaca dava dilekçesinin nereye ve nasıl verildiğinden bahsedelim. Öncelikle eğer bir aile avukatınız veya sizin bağlı olduğunuz bir avukatınız varsa, işiniz biraz daha kolay olacaktır, çünkü avukatınıza vekaletinizi verebilirsiniz, fakat diğer davalar gibi avukatınız son imzanız için yetkiye sahip değildir, davaya mecburi olarak sizin şahsen bulunmanız gerekmektedir.

Dava Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

 Dava dilekçesini hazırlamak çok zor değil, hatta avukatınız da kolaylıkla hazırlayabilir. Zor olan kısım dilekçede olması gereken maddelerdir. Boşanan kadın ve erkek birbirlerinden talep ettikleri şeyler varsa, onların dilekçede maddeler haline yazılı olması gerekmektedir. Genellikle yazılan maddeler maddi konular veya ortaklaşa alınan mallardır. Örneğin kadının veya erkeğin nafaka isteme hakkı vardır. Erkek çalışıyorsa, kadın işini bulana kadar veya kadın çalışıyorsa erkek iş bulana kadar nafaka isteme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra şunu hesaplamanız gerekir ki, sadece iş bulana kadar değil, aşağı yukarı 5-7 yıl arası nafaka ödenebilmektedir. Bu sürecin sonunda birey iş bulamamış olsa bile nafaka kesilir. Ayrıca eğer çift arasında çocuk olmuşsa, çocuğun kimde kalacağı konusu maddelenir ve bunun yanı sıra çocuğa verilecek nafaka da maddeler arasında yer almaktadır.

Dilekçe Nereye Verilir?

 Boşanma dilekçenizi avukatınız hazırlayabilir ve sonra size göndererek siz de imzalayıp tekrar avukatınıza gönderebilirsiniz. Bu şekilde siz şahsen boşanma davasına başvurmuş olursunuz. Dolayısıyla ilk aşamada ille sizin şahsi olarak başvurmanıza gerek kalmadan, sadece ıslak imzanız yeterli olacaktır. Eğer avukatınız yoksa, ikamet ettiğiniz şehirde bulunan adliye sarayına giderek, aile mahkemesi bölümünde boşanma davanız için dilekçenizi verebilirsiniz. Bu durum kolay olmayabilir, bu sebeple genelde boşanmak isteyen taraflar adliyeye gittiğinde ayrı ayrı dilekçe verebiliyor ve sonrasında dilekçeler birleştirilerek bir tane boşanma davası dilekçesi haline geliyor.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments