in ,

Mahkeme Masrafı Nereye Ödenir?

Mahkeme Masrafı Nereye Ödenir? ve kim tarafından bu para tahsil edilir? sorusu, en fazla sorular ile gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Ceza mahkemeleri başta olmak üzere, farklı mahkeme davaları sonucunda ortaya çıkan bazı masraflar bulunuyor. Ceza giderleri ile hukuk mahkemeleri arasında bulunan bazı masraflar ise aralarında farklılıklar arz etmektedir. Fiyat olarakta aynı olmayan bu masraflar, devletin belirlemiş olduğu kurumuna ödenir. Bu ödeme işlemini ister nakit olarak, isterseniz da banka havalesi veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bu gibi mahkeme durumları ile karşılaşan ve kendilerine masraf çıkarılan bu paralar, devletin belirlemiş olduğu kurum olan Vergi Dairesi tarafından tahsil edilir.

İçerik Tablosu

Ceza Mahkemelerinin Yargılama Masrafları Nelerdir? Nereye Ödenir?

Anayasal mahkeme çeşitleri içerisinde yer alan ve sık bir şekilde insanların yargılandığı ceza mahkemeleri, sizlere belli masraflar çıkartıyor. Bu masraflar kalem kalem çıkartıldıktan sonra, net olarak ne kadar olduğu ve nereye ödeneceği konusunda, avukatınız size bu rakamları bildiriyor.

Ceza mahkemelerinin yargılama masrafları şunlardır.

  • Eğer olaya adli tıp karışmışsa, adli tıp giderleri masraf olarak çıkartılır.
  • Posta giderleri.
  • Keşif ve bilirkişi giderleri.
  • Gider avansının fazlası.

ceza mahkemelerinin yargılama masrafları içerisinde yer alıyor. Bu masrafların bazılarını mahkeme içerisinde bulunan vezneler tahsil ettiği gibi, bazıları ise vergi dairelerine yatırılıyor.

Gider Avansının Fazlası Nasıl Alınır?

Gider avansı hukuk mahkemelerinde yargılama sonrasında kullanılmayan bir paradır. Bu paranın kullanılmayan bölümü iade şeklinde davacıya verilir. Mahkeme tarafından verilen karar sonucu davacı olan kişinin hesabına yatırılması kararlaştırılan gider avansı bir kaç gün içerisinde davacının hesabına geçmiş olur. Eğer dava süresinde dava geri çekilirse ve bu süre içerisinde masraf gerektiren bir durum ile karşı karşıya kalınmazsa, ana para harç harci davacının hesabına tekrar yatırılıyor. Harç ise devletin alacağı bir para olacağı için, hiç bir şekilde iade edilmez.

Mahkeme Masrafları Kim Tarafından Ödeniyor?

Bir vatandaş olarak bir konu hakkında bir kişi ile mahkemelik olmuşsanız ve mahkemenin çıkarmış olduğu masfrafları vermek zorunda kalırsanız, bu parayı devletin mahkemesi davacı olan kişiden tahsil etmektedir. Bu masraflar içerisinde bulunan harç, gider avansı, posta giderleri gibi çok sayıda farklı masraf bulunuyor. Mahkeme süresi içerisinde ve dava devam ederken, bu masrafların yatırılmasını mahkeme veznelerine davacı olan kişi yapmaktadır. Eğer davacı olan kişi, davasnı geri çekerse, ödemiş olduğu masraflar kendisine devlet tarafından verilir.

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments