in

Cep Telefonları Dinleniyor Mu?

Cep Telefonlar Dinleniyor Mu?

Teknoloji çağındayız, dakikalar içerisinde istediğimiz bilgiye telefon ve  internet vasıtasıyla ulaşabiliyoruz. Fakat özel hayatın gizliliği de risk altına giriyor.Cep telefonları dinleniyor mu ?

Konum bilgisinden Google ne zaman nereye gidildiğini talip ediyor, bir firmaya giriyorsunuz hemen bildirim geliyor. Firma açık mı? Adım adım konum özelliğiyle takip edildiğimiz kesin. Bunun gizli yapılır bir yanı yok zaten açık açık konum bildirimleri geliyor.

Diyelim ki telefonda konum bilgisini kapatıyoruz. Sistemi yapan, andorid yazılımın sahibi Google bize konumu kapalı gösterim kendi arka planda yine konum bilgileri alabilir.Bunun takibini yapamayız.

Bir başka örnek bilgisayarda web sayfalarında gezinirken veya durduk yere kurduğum virüs programı uyarı veriyor ” Chrome Kameranıza Erişmek İstiyor İzin veriyor musunuz?”

Kamerayı kullanacak bir yere girmeden neden kamera erişimi istiyor???? Kesinlikle tavsiyemdir bilgisayarınızın da kamerasını kullanmıyorsanız üzerine bir şey yapıştırın, kullanacağınız zaman açın.

 

Konu Cep Telefonları Dinleniyor Mu?

Her şey kurallara, gizlilik şartlarına, kanunlara uygun gibi görünse de işler öyle yürümüyor. Kesin bir ifadeyle andorid telefonlar dinliyor, İphone ortam dinliyor diyemeyeceğim. Bunu söylediğim zaman kesin kanıt sunmam gerekiyor.

Fakat telefonlar dinleniyor. Bu andorid yazılım veya ios yazılımla olabilir veya kullandığınız bir uygulama veya oyunlada olabilir.

Yazılım bilgisi biri olarak, yapılan bir oyun ve uygulamaya şunu kodlanabilir. Şu,şu kelimeler geçtiği zaman ortamı dinlemeye al kaydet, wifi ye bağlandığın zaman benim sunucuma ses kayıtlarını yükle.

Bir başka örnek reklam firmasıyla anlaşılan kelimeler geçtiğinde onun telefon cihaz bilgilerini ve cep telefonu bilgilerini reklam firmasıyla paylaş gibi… Yazılımlar oynadığınız oyunlar veya kullandığınız uygulamalar içine kodlanabilir. Bunu kontrol edemezsiniz. Son zamanlarda çevreden duyduğumuz örneklerde bu teorimi destekliyor.

İnternette arama yaptığınızda  onunla alakalı reklamların çıkması normaldir ama telefonda konuştuklarınızla ilgili şeylerin reklamının çıkması hiç normal değil. Televizyon mu alsak diye konuşan birisi internette televizyon reklamları görmeye başlıyor. Tatile çıkalım diyen bir başka kişiye bankada krediniz hazır, tatil köyü fırsatları gibi mesajların gelmesi normal değil. Bu örnekleri çevremizden duyar olduk.

Fakat bahsedilen casusluk olayını diyelim belkide kullanılan bir uygulama veya oyun yapıyordur. Direk telefonun kendisi yapıyor diyemem.

Şüpheli çok sorular var. Mesela whatsapp uygulaması Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından, yazılımsal olarak yapımı mümkün olsa da sistemsel olarak milyonlarca kişi mesajlaşıyor ve sistem hiç donmadan anlık mesajları resimleri iletiyor. Bu sistem büyük alt yapı ister, devasa maliyet ister. Ama nedense ne reklamı var ne ücreti… Ücretsiz whatsapp kullanıyoruz.

“Bir şey ücretsizse satılan sizsiniz” sözü akıllara gelmiyor değil.

Bir kaç ay önce Rusya Yerli yazılım olmayan akıllı telefonları yasaklayacak haberleri de bu bahsettiklerimden dolayıdır.

Umuyorum ki ülkemizdeki yetkililer bunların farkındadır ve çalışmalar yapıyordurlar.

Gizli, saklı, konuşma, ses, görüntü her şey şuan tehlikede…

Telefonda kullandığınız uygulama sizin resminizi çekip arşivlese, videoya çekip arşivlese ruhunuz duymayabilir.

Kullandığımız bilgisayarlarda da aynı durumlar söz konusu… % 100 yerli işletim sistemleri hem bilgisayar hem telefonlar için en yakın zamanda ülkemizde yaygınlaştığını görmek istiyorum….,Bu tehlikenin önüne geçebilecek tek çare % 100 yerli yazılımlar…

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments