in

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

CIMER Basvurusu Nasil Yapilir

cimer.gov.tr şikayet sayfası üzerinden tüm vatandaşların cumhurbaşkanlığına taleplerini iletmeleri mümkündür. Ayrıca CİMER’e başvuru yapabilmek için ALO 150 telefon hattını da arayarak vatandaşların işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. İnternet ve teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok konuda ihbarda bulunmak, taleplerinizi iletmek ve bilgi almak için CİMER üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.

İçerik Tablosu

T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), vatandaşların talep, ihbar ve şikayetlerini doğrudan cumhurbaşkanlığına iletebilmelerini sağlayan bir sistemdir. 2015 yılında kurulan bir web servisi olarak faaliyet gösteren CİMER, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunun kapsamında belirlenen hakları kullanarak vatandaşların işlem gerçekleştirmeleri sağlanmaktadır. CİMER başvurusu kapsamında internet üzerinden hızlı işlem yapılabilmektedir.

e – Devlet CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER e – Devlet üzerinden başvuru kabul etmektedir. CİMER resmi web sayfasına erişim sağladıktan sonra e – Devlet üzerinden veya ilgili başvuru formunu doldurduktan sonra taleplerinizi iletmeniz mümkündür. e – Devlet üzerinden CİMER’e başvuru yapacak vatandaşların basit birkaç adımda işlem gerçekleştirmeleri mümkündür.

CİMER başvurusu için şu adımlar izlenir:

  • CİMER web sitesine giriş yapılır.
  • Açılan ekranda yer alan ‘’e – Devlet ile başvuru yapmak için tıklayınız’’ seçeneğine tıklanır.
  • Açılan pencerece T.C. kimlik numarası ve e – Devlet şifresi ile sistem giriş yapılır.
  • Başvuru adımları takip edilerek talepler iletilebilir.

Kısa süre içinde konuya ilişkin taleplerinizi elektronik ortam üzerinden cumhurbaşkanlığına ileterek hızlı yanıt alabilirsiniz. Vatandaşların her konuda ihbar, şikayet ve taleplerini iletebilecekleri bir sistem olan CİMER, birçok yönden avantaj sağlamaktadır. Ayrıca vatandaşların ALO 150 numaralı telefon hattını da arayarak CİMER başvurularını yapmaları mümkündür.

CİMER Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

CİMER başvuru sorgulama işlemleri de doğrudan e – Devlet üzerinden yapılabilmektedir. CİMER’e başvuruda bulunan vatandaşların başvuru sonucu ve süreç takibi için basitçe sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür. Bu kapsamda e – Devlet’e giriş yaptıktan sonra, arama kısmına ‘’CİMER Başvuru Sorgulama’’ yazılarak yapılacak arama ile işlem yapılır. Açılacak sayfada yer alan başvuru sorgulama adımları takip edilerek işlem tamamlanır.

e – Devlet dışında başvuru sonucu sorgulama işlemleri için CİMER’in kendi resmi web sayfası üzerinden de işlem yapılabilir.

  • C. kimlik numarası,
  • Ad – Soyad,
  • Doğum tarihi,
  • Kimlik seri no,
  • Cep telefonu numarası.

Sorgulama için talep edilen bilgileri girdikten sonra başvuru sonucuna ilişkin detayları öğrenebilirsiniz.

CİMER Şikayet Sonucu Ne Oluyor?

cimer.gov.tr başvuru formu üzerinde yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra başvuru süreci tamamlanmaktadır. Gerekli hallerde Bilgi Edinme ve CİMER yetkilileri ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği Bilgi Edinme ve CİMER Genel Koordinatörleri tarafından bilgiler gizlenebilmektedir. Şikayet sonucu tarafınıza CİMER üzerinde iletilecektir. Şikayet sonucuna göre hangi işlemleri yapacağınıza dair bilgiler tarafınızla paylaşılacaktır.

Bilgi edinme hakkı kapsamında vatandaşların CİMER üzerinden yapacakları her başvuru sonrasında ilgili kurumlardan alınacak bilgiler vatandaşların tarafında iletilir veya işlem başlatılabilir. Bu kapsamda birçok konuda vatandaşların çok daha kolay bir şekilde sonuç almaları sağlanmıştır. CİMER başvurusu sonrasında konuya ilişkin detaylı açıklama yönlendirilen ilgili kurumlar tarafından yapılır.

CİMER Başvuru Sonucu Ne Zaman Gelir?

CİMER başvuru sonucu en geç 30 gün içinde verilmektedir. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan başvurularda ise bu süre 15 iş günü olarak belirlenmiştir. Elektronik ortam üzerinden başvuruların yapılmasının ardından sonuçlar tarafınıza en kısa süre içinde bildirilmektedir. CİMER üzerinden vatandaşların her konuda şikayet, talep ve ihbarda bulunması mümkündür.

CİMER Şikayeti Nasıl Yapılır?

CİMER şikayet işlemleri için ister e – Devlet üzerinden işlem yapabilir ister CİMER’in resmi web sayfası üzerinde başvuru formunu doldurarak veya ALO 150 numaralı telefon hattını arayarak işlem yapabilirsiniz. Başvuru formunda kimlik bilgileriniz ve diğer kişisel bilgileriniz talep edilecektir. Sonrasında şikayette bulunmak istediğiniz konuyu seçerek ilgili kurumlar veya kişiler hakkında taleplerinizi iletebilirsiniz.

CİMER’e başvuruda bulunan vatandaşlar ortalama 30 gün içinde yanıt almaktadır. Sonuçların kısa süre içinde verilmesi ve ilgili kurumlar yönlendirmelerin yapılması birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. CİMER başvurusu kapsamında vatandaşlar ve kamu kurumları arasında bürokrasi ve kırtasiyecilik bir hayli azalmıştır. Ayrıca şeffaflıkta bu kapsamda sağlanmak istenen temel hedefler arasında yer almaktadır. İnternet üzerinden herkes CİMER başvurusu yapabilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments