in

İşkur Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır?

Iskur Ogrenci Basvurusu Nasil Yapilir
İşkur Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır

İŞKUR öğrenci iş ilanları dışında farklı mesleki programlarla da iş fırsatları sunaktadır. Bu fırsatlardan yararlanmak için temel şart İŞKUR kaydının olması ve ilgili program kapsamında belirlenen tüm koşulların sağlanması gerekmektedir. İŞKUR tarafından başlatılan farklı program türlerine göre vatandaşların başvurularını yapmaları mümkündür.

İçerik Tablosu

İŞKUR’un öğrenciler için başlatılan Sosyal Çalışma Programı kapsamında okudukları veya ikamet ettikleri şehirlerde İŞKUR bünyesindeki bazı işlerde çalışma hakkı elde etmesi sağlanır. Başvuru için şu adımlar izlenir:

  • İŞKUR e – Şube üzerinden İŞKUR kayıt işlemleri tamamlanır.
  • İŞKUR şubelerine giderek başvuru yapılabilir.
  • Sosyal Çalışma Programı (SÇP) kapsamında belirlenen koşulları sağlayarak başvuru adımlarının izlenmesi.

Elektronik ortam üzerinden de İŞKUR öğrenci başvurusu adımları takip edilerek ilgili programlar kapsamında öğrencilerin iş başvurusunda bulunmaları mümkündür.

İŞKUR Öğrenci Sosyal Çalışma Programı Nedir?

Sosyal Çalışma Programı kapsamında üniversite öğrencileri için kısa süreli çalışma fırsatları sağlanmaktadır. İlgili bakanlık ve İŞKUR tarafından 2019 yılında başlatılan uygulamam kapsamında üniversite öğrencilerinin yazın 3 ay boyunca hem çalışma imkanı elde etmeleri hem de meslek deneyimi kazanmaları hedeflenmiştir. Sosyal Çalıma Programı (SÇP), 2020, 2021 yıllarında ise pandemi süreci nedeniyle aksamıştır.

Öğrencilerin İŞKUR üzerinden ilgili meslek dallarında tatil dönemlerinde çalışma fırsatı elde ederek birçok farklı avantajdan da yararlanması sağlanmaktadır. Başvuru koşullarını sağlayan adayların İŞKUR üzerinden kayıtlarını yaparak programa katılmaları mümkündür.

SÇP İŞKUR Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR SÇP 2022 kapsamında başvuru adımları basit bir şekilde yapılabilir. Öğrencilik dönemi boyunca Sosyal Çalışma Programlarından toplam 3 ay (90 gün) yararlanma hakkı olanların: ‘’esube.iskur.gov’’ adresi üzerinden işlem yapmaları mümkündür. Başvurularını yapan katılımcılar Merkezi Elektronik kura sistemi ile belirlenmektedir. SÇP kapsamında öğrencilerin İŞKUR tarafından belirlenen koşulları sağlamaları gerekecektir.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile ilgili bakanlıklar arasında yapılan ortak çalışma sonrasında özellikle ihtiyaç sahibi olan öğrencilerin yaz aylarında çalışarak hem meslek deneyimi kazanmaları hem de maddi gelir elde etmeleri sağlanması hedeflenmektedir.

İŞKUR SÇP Kapsamında Hangi Meslekler Var?

İŞKUR giriş e – Devlet üzerinden de yapılarak başvuru adımlarını tamamlayan kişiler, SÇP kapsamında birçok farklı meslek dalında çalışabilmektedir. Sosyal Çalışma Programı ile öğrencilerin farklı alanlarda çalışmaları desteklenmektedir. Bu kapsamda yer alan mesleklerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Orman İl Müdürlükleri kapsamında doğanın korunmasına yönelik işler.
  • Kütüphane bakımı ve düzeni.
  • Kamu kurumlarında kültürel ve sosyal hizmetlerin sağlanması.
  • Kültürel mirasın restorasyonu, tanırımı ve korunması vb.

İŞKUR öğrenci başvurusu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kurumların merkez ve taşra teşkilatlarında, ilgili alt birimlerinde ve bağlı kuruluşlarda ve kurumlarda öğrencilerin geçici olarak çalışmaları desteklenmektedir.

İŞKUR Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu Ne Zaman?

Sosyal Çalışma Programı başvuru işlemleri geçtiğimiz yıllarda Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid – 19 pandemisi nedeniyle program bir süre ertelenmişti. Önümüzdeki dönemde ise yeniden programın başlatılması bekleniyor. Birçok öğrenci için hem gelir elde etme fırsatı hem de iş tecrübesi kazanma şansı verilmesi sayesinde birçok yönden avantaj sağlamaktadır.

Üniversite öğrencilerinin İŞKUR üzerinden iş başvurularını yaparak 3 aylık süreç boyunca farklı işlerde çalışarak deneyim kazanmaları sağlanmaktadır. Son dönemde İŞKUR tarafından imza atılan önemli projelerden biri olan SÇP kapsamında birçok kişinin yararlanması beklenmektedir. Öğrencilerin söz konusu programdan yararlanarak birçok farklı avantajdan yararlanması hedeflenmektedir.

İŞKUR Öğrenciye Ne Kadar Maaş Veriyor?

İŞKUR SÇP ücreti geçtiğimiz yıllarda günlük 67,36 kuruş olarak belirlenmiştir. Ayda dört haftanın üçer günü çalışma sürelerinden yapılacak hesaplamalarda ise 12 gün ortaya çıkar. Söz konusu süreler için önümüzdeki dönemde programın yeniden başlatılması ile farklı ücretler belirlenecek. Önceki ücretin bir hayli üzerinde bir ücret belirlenmesi beklenmektedir.

Üniversite öğrencilerinin Sosyal Çalışma Programı kapsamında İŞKUR üzerinden başvurularını yaparak hem çalışacakları hem de meslek deneyimi kazanacakları program kapsamında birçok fayda sağlanmaktadır. İŞKUR öğrenci başvurusu kapsamında ilgili programın tüm koşullarını sağlayanların elektronik ortam üzerinden başvurularını ileterek, yapılacak kura sonrasında ilgili alanlarda çalışmaya başlamaları mümkündür. Önümüzdeki dönemde SÇP programına yönelik detayların belli olması beklenmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments