in

Çözülmüş tavuk kaç gün bekler?

Çözülmüş tavuk kaç gün bekler?

Tavuk hem sofralarımızda çok sık kullandığımız bir malzeme, hem de saklaması ve muhafaza edilmesi konusunda birçok şüpheli duruma sahip bir besin kaynağıdır. Hemen hemen her sofrada severek tükettiğimiz tavukların taze olarak tüketilmesi elbette herkesin tercih ettiği ilk konudur. Ancak çoğu kez bunu sağlamak oldukça zordur. Marketten alıp aynı gün tüketemediğimiz ve buzlukta muhafaza etmek zorunda kaldığımız zamanlar olmaktadır. Bunun için her zaman en sağlıklı saklama ve hazırlama koşullarını biliyor olmamız ve o koşullara göre tüketiyor olmamız çok önemlidir. Aksi durumlarda önemli derecede besin zehirlenmelerine kadar iş uzayabilmektedir.

Tavukları saklamak ve tüketmek konusunda en çok merak edilen konuların başında çözülmüş tavuk kaç gün bekler sorusu gelmektedir. Marketten satın aldıktan sonra buzlukta muhafaza ettiğimiz tavuğu kullanmak üzere çözdürdükten sonra ne kadar süre daha saklayabileceğimizi biliyor olmamız gereklidir.

Aslında her zaman söylenilen önemli bir detay vardır ki, o da buzlukta tuttuğumuz tavuğu çözdüğümüz anda kullanmamız en sağlıklı olan şeydir. Buzu bir kez çözülen tavuğun tekrar buzluğa konulması uygun bir yöntem değildir. Buzu çözülen tavuğun aslında hiç beklemeden direk tüketiliyor olması en sağlıklı olandır. Eğer fazla geldiği durumlar olursa, çözülmüş olan tavuğu en fazla iki gün daha buzdolabında bekletebilirsiniz. Bundan daha uzun süreler buzdolabında bekleyen buzu çözülmüş tavuğu tüketmeniz pek önerilmez.

 

Donmuş halde pişirin

Tavuk çabuk bozulabilen ve gıda zehirlenmelerine neden olabilen bir besin kaynağıdır. Bu durumla karşılamamak ve tavuğu en sağlıklı şekilde kullanabilmek için alışverişinizin ardından parçalara bölerek buzlukta muhafaza edin. Ve kullanacağınız zaman, sadece kullanacağınız kadarını buzluktan çıkararak, çok az buzu çözüldükten sonra donmuş halde hazırlayacağınız yemeğin içinde kullanın.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments