in

Cümcük Çorbası Nereye Ait? Cümbük Hamuru Hazırlanışı

Cümcük çorbası nereye aittir?  Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine ait bir yemektir. Ekşili ve keşli olarak iki seçeneği vardır.

İçerik Tablosu

İçindekiler

Hamurunun malzemeleri: Yapacağınız kadar un, aldığı kadar su ve tuz.

Keşli için sos tarifi: Keş, tereyağı, karabiber ve size kalmış ve en az 3 diş olacak şekilde sarımsak

Ekşili işin sos tarifi: Ekşi, en az 2 soğan, en az 3 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı ya da daha fazla biber salçası, sıvıyağ ve karabiber.

Keş, tuzlanarak kurutulmuş yoğurttan elde edilen malzemedir.

Ekşi, doğal erik kullanılarak yapılan pestildir. Sıcak suda yumuşatılıp ezilerek kullanılır.

Hamurun Hazırlanışı

Un, su ve tuz malzemeleri bir kaba alınarak yoğrulmaya başlar. Kulak memesi kıvamına getirilene kadar yoğrulur. Bir miktar bekletildikten sonra bildiğimiz mantı hamurundan daha ince olacak şekilde açılır. Açılan yufkamızı baklava dilimi şekli ile kesilir. Bu süreçte kestiğimiz parçaların çok büyük olmamasına dikkat edilir. Kestiğimiz parçalar daha sonra ortalarından kıstırılarak fiyonk şekline getirilir. Tuzlu suda haşlayıp süzülür ve sos yapımına geçilir.

Keşli Cümcük Çorbası Servis Önerisi

Keşli cümcük çorbası için servis yapacağımız tabağa önce bir miktar keş koyulur. Üstüne hazırladığımız cümcük hamurundan biraz koyulur üstüne biraz daha keş ve tekrsr cümcük koyulur. Üstüne biraz daha keş koyulur. Tereyağı, karabiber ve sarımsak bir sos hazırlanır ve son olarak keşli cümcük çorbamızın üstünde gezdirilir.

Ekşili Cümcük Çorbası Servis Önerisi

Aldığımız soğanlımızı büyük büyük, iri kıyım olacak şekilde kesip sıvıyağ ile kavrulur. Biber salçamız eklendikten sonra bir müddet daha kavurmaya devam edilir. Burada önemli kısım cümcük hamurunu haşladığımız sudan saklamak. Kavurma işlemi bittikten sonra cümcükleri haşladığımız sudan 2 su bardağı kavurduğumuz soğanların üstüne dökülür. Elimizde ki ekşiden ne kadar istiyorsak o kadar olacak şeklide sıcak su ile yumuşatıp ezerek içine ekliyoruz. Karabiber ve sarımasağı da ekledikten sonra güzelce karıştırıyoruz ve sıcak şekilde servis ediyoruz.

Ekşi veya keş bulamayacak olanlar veya damak zevkine uymayanlar yağlı veya yoğurtlu şekilde yaparak tüketebilirler.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments