in

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları

Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin coğrafi yapısı nedeniyle Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlığı olarak üç ana birimden oluşmaktadır.  Deniz ortamını seven, açık sularda çalışmaya hevesli gençlerimiz Deniz Kuvvetlerinde görevli personel olmak için çok hevesli görünmektedirler. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adından da anlaşılabileceği üzere deniz üzerindeki hâkimiyetimizi, haklarımızı ve buradan gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla kurulmuştur. Gemiler çok fonksiyonlu yapılar olduğundan dolayı burada iş makinesi operatörü,  dizel motor ustası, serdümen, oto elektrikçi ve hatta fotoğrafçı gibi ihtiyaçlar doğabilmektedir. Ordu denize açıldığı zaman bazen aylarca geri dönmemektedir fakat personel gemi içerisinde günlük yaşantısına devam etmektedir. Bu devamlılığı sağlamak adına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sadece asker alımı değil sivil personel alımı da gerçekleştirmektedir. Bunların yanı sıra asker ihtiyacını da yine sivil alımlar yaparak gerçekleştirebilmektedir.  Denizler komşu ülkelerimiz ve Doğu Akdeniz meselesi gibi nedenlerden ötürü çok hassas olmamız gereken bir konudur. Bunun bilincinde olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı alım yaparken pek çok noktada titiz davranmaktadır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Ordunun her biriminde olduğu gibi burada da aranan ilk ve en büyük şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmaktır.  Başka ülkelerin vatandaşı olan kişilerin ordumuzda görev yapma gibi bir şansı bulunmamaktadır.
  • Başvuru yapmak isteyen kişilerden en az lise ve lisenin dengi bir eğitim kurumundan mezun olma şartı istenmektedir. Kişinin başvuracağı pozisyona göre eğitim durumundaki beklenti değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Başvurmak isteyen kişiler 26 yaşından gün almamış, doğal olarak 25 yaşını henüz bitirmemiş olmak zorundadır.
  • Önceki hayatında sivil ya da askeri olsun fark etmeksizin disiplin cezası alınmamış olması gerekmektedir. Ordumuzun disipline en çok önem veren kurumu Deniz Kuvvetleri Komutanlığıdır. Burada hem askeri disiplin, hem denizcilik disiplini birleşmiştir. Bu noktada katı bir disiplin anlayışı vardır.
  • Başvurmak isteyen kişide ülke çıkarlarımıza ters, tehdit oluşturabilecek herhangi bir unsur bulunmamalıdır.
  • Başvurmak isteyen kişide sağlık yönünde bu işi yapmaya engel bir nitelik bulunmamalıdır.
  • Güvenlik soruşturmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmamalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments