in

Direkt Güneş Işığı Seven Bitkiler

Direkt Güneş Işığı Seven Bitkiler

Balkonda dinlenmenize, arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmenize ve göz zevkinize eşlik edecek bitkiler kendinize yaptığınız büyük iyilikler arasında olacaktır. Hobi severler tarafından tercih edilen salon bitkileri direkt güneş ışığı seven bitkiler arasında yer alır. Bu türler tasarım ve dekorasyon yaparken sıklıkla kullanılır.

Güneş tüm bitkiler için en önemli faktör. Balkonunuz ya da salonunuzun konumu bu doğrultuda önemli hale geliyor. Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmesi için güneş ışığı ve su doğru miktarda verilmeli. Evinizin istediğiniz yerine koyacağınız bitkiler, özelikleri sebebiyle güneş ihtiyacı olan ve olmayan şeklinde ayrımı yapılır. Bitkinin konumlanması bu özelliğine göre seçilir. Odanızın güneye bakan tarafları güneşten hoşlanan bitkiler için vazgeçilmezdir. Bu bitkiler gün içerisinde en az 4-5 saat güneş ve durgun ısıdan almak zorundadır. Direkt güneş ışığı seven bitkiler sıralanacak olursa; sardunya bitkisi dört mevsim dayanıklılık gösterir ve güneşten hoşlanır, petunya bitkisi hoş kokusu ve güzel görünümüyle bol ışık severler, gardenya tropik bitki olma özelliğinden sıcak havalardan ve güneşten rahatsız olmaz, cam güzeli çiçeği güneşi ve açık havayı çok sever, zümrüt dalgası tropik bölgelerin yerlisi olduğu için tam güneşte büyüme gösterirler.

Bunların yanı sıra para ağacı ve bereket bitkisi olarak da bilinen yeşim bitkisi güneşi sever aynı zamanda evinize şans getirdiğine de inanılır. Alternatif olarak balkonunuzda saksılarda yetiştireceğiniz tam güneşi seven maydanoz, roka, dereotu, tere gibi sebzeleri salata ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments