in ,

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir ? Dış Gebelik Belirtileri Nasıl Anlaşılır ?

Gebeliğin başlangıç döneminde görülme riski olan dış gebelik, hamile kadın adayları için tam anlamıyla bir kabustur. Oluşan gebelikler 50’de bir görülme olasılığı olan bu gebelik türünün ne olduğunu ve belirtilerini merak ediyorsanız, “ dış gebelik belirtileri nelerdir ? ” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Dış Gebelik Nedir?

Her hamile adayı kadınlarda görülme riski olan bu süreç hamileliğin sağlık bir şekilde tamamlanamaması durumudur. Hamilelikte bazı süreçlerde ortaya çıkan bu durum hayati sağlık sorunlarına neden olacaktır. Döllenmiş yumurtanın rahimde doğru bir şekilde yerleşememesi yahut rahim dışında başka yere yerleşen bu embriyo dış gebeliğe neden olur. Ne yazık ki bu durumda oluşan bir gebeliğin devam etmesi söz konusu değildir. Hamile kadın adaylarının hayatları bile söz konusu olmaktadır. Bu yüzdendir ki dış gebeliğin bir an önce tanı koyulup hemen sonlandırılması gereklidir. Sevindirici bir yanı ise gebeliklerde nadir görülen bir durumdur.” Dış gebelik belirtileri nelerdir ? ” sorusuna cevap aramalı ve bir an önce dış gebelik belirtilerine sahipseniz ivedilikle doktora görünmelisiniz.

Dış Gebelik Belirtileri Nedir?

Normal oluşan gebelik ve dış gebelik bazı ortak özelliklere sahip olmakla birlikte ortak belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerden dış gebelikleri anlamak imkansızdır fakat dış gebeliğin kendine özgü belirtileri de bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Kilo Kaybetmek

Dış gebeliğe sahip bireyler bu durumu kilo kayıplarından anlayabilirler. Normal bir kiloda iken son zamanlarda kilo kaybetmeye başladıysanız hemen doktora gitmelisiniz.

Vajinal Kanamalar Ve Lekelenme

Adet döngüsü dışında ortaya çıkan vajinal kanamalar sizi hemen endişeye sevk etmemelidir. Kanama ve lekelenmeler bir arada görülüyorsa her iki durumda da hemen bir hekime muayene olmalısınız.

Şiddetli Karın Ağrıları

Embriyonun rahimde doğru yere yerleşmemesi yahut rahim dışında bir yerde olgunlaşmaya başlaması karın ağrılarına neden olabilmektedir.

Sindirim Sisteminde Meydana Gelen Bozukluklar

Sindirim sisteminizde beslenmenize bağlı olmayan sorunlar ortaya çıktıysa sisteminizi iyi gözlemlemelisiniz. Dış gebelik sindirim sisteminde bozukluklara da neden olmaktadır.

Anüste Oluşan Rektal Basınçlar

Embriyonun rahim dışında farklı yerlerde yerleşmemesi şiddetli karın ağrılarında olduğu gibi kalın bağırsakta da ağrı oluşturmaktadır. Kalın bağırsaklarınızdaki ağrıyı ise anüs bölgenizde hissedebilirsiniz.

Bayılma Ve Baş Dönmesi

Baş dönmesi ve bayılma normal gebelik sürecinde görülebildiği gibi dış gebelikte daha erken ortaya çıkmaktadır.

Gün İçerisinde Hissedilen Sersemlik Durumu

Dış gebeliğin diğer bir belirtisi ise şiddetli hissedilen sersemliklerdir. Bitkin ve sersem hissediyorsanız bir doktora görünmeniz de fayda var.

Gebeliğin başlangıç sürecinde “ dış gebelik belirtileri nelerdir ? ” gibi sorular yöneltmek sizin lehinize olacaktır. Erken tanı konulamayan bir dış gebelik, yanlı yere yerleşip büyüyen embriyonun fallop tüplerini yırtmasıyla sonuçlanır. Bu durumdan kaynaklan kan ise karın ve pelvis bölgelerinizde ağrılara neden olmaktadır. Siz siz olun küçük bir belirti ortaya çıkmadan bile gebelik öncesi ve gebelik sürecinde doktora görünmeyi ihmal etmeyin.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments