in

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Çocuk yapmayı düşünen kadınlar hamilelik süreci işçin çok heyecanlanıyor ve bu süreç ile ilgili birçok farklı araştırma yapıyor. Hamilelik belirtileri en çok ilgi duyulan ve merak edilen konuların başında geliyor. Genel hali ile birçok kadında benzer etkiler gösteren hamilelik belirtileri hakkında bilgi sahibi olan kadınlar aslında hamile olup olmadıkları konusunda fikir yürütebiliyor.

İçerik Tablosu

Hamilelik süreci henüz yeni başlıyorken kadınların rutinlerinde ve vücutlarında birçok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler aslında hamilelik belirtileri olarak bilinmektedir. Özellikle ilk dönemlerde yaşanan bu değişimleri fark eden ve bunların ne anlama geldiğini bilen kadınlar erkenden hamile olup olmadıklarını anlayabilirler.

Peki, nedir bu hamilelik belirtileri. Kendini hangi dönemlerde nasıl belli eder. İşte en sık rastlanan ve en çok bilinen hamilelik belirtileri;

Adet düzensizliği

En çok bilinen ve toplumda şaka konusu da olan hamilelik belirtilerinin başında adet gecikmesi gelmektedir. Adet dönemiz geçtiyse ve uzun süredir adet görmüyorsanız hamile olabilirsiniz.

Sık idrara çıkma

Sık idrara gitme isteği genellikle hamileliğin ilk dönemlerinde olmaktadır. Hormonlarda yaşanan değişimler sizin sık idrara çıkmanızın en önemli sebebidir. Aynı zamanda hamilelik döneminde böbreklerin verimliliği artar ve bu da sık idrara çıkma isteği yaratır. Eğer normal rutinlerinizin dışında sık idrara çıkıyorsanız halime olabilirsiniz.

Koku hassasiyeti ve aşermeler

Eğer hamileyseniz ya hamileliğin ilk dönemlerin de ya da çoğu kez tüm hamilelik boyunca yemek ya da farklı kokulara karşı bir hassasiyet kanabilirsiniz. Öyle ki en sevdiğiniz yemek kokularına dahi tahammül edemez bir hale gelebilirsiniz.

Koku hassasiyeti ile birlikte aşerme en önemli hamilelik belirtileri olarak kabul edilmektedir. Halk arasında da çok iyi bilindiği gibi aşeren kadınların canı olur olmaz şeyler isteyebilir.

Hafif kanama ve akıntı

Eğer hamileliğinizin ilk dönemlerindeyseniz kanama şeklinde bir akıntı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Adet kanaması ile farklı olan bu durum embriyonun rahme tutunması esnasında oluşan hafif bir kanamadır. Hafif bir kanama şeklinde ise bu hamilelik belirtilerinden birisidir. Ancak yoğun olarak devam eden kanamalar riskli olabilir. Bunu bir belirti olarak algılamadan doktor kontörlüne başvurmak gerekir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments