in

Ellerim Çatlıyor Kanıyor Ne Yapmalıyım

Ellerim Çatlıyor Kanıyor Ne Yapmalıyım?

Vücudumuz bizler için çok önemlidir ve ona çok iyi bakmamız gerekir. Birçok kişi kişisel bakımına dikkat ederken bazen aşırı noktalara kaçabiliyor. Özellikle son dönemlerde en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi fazla el yıkamaktan kaynaklanan el kuruması ve çatlamasıdır. Ellerim çatlıyor kanıyor ne yapmalıyım diyen pek çok kişi bulunuyor.

Günlük hayatımızda hijyene dikkat etmemiz ve hastalıklara karşı kendimizi koruyabilecek kadar tedbir almamız gerekir. El yıkamak herkesin bildiği gibi çok önemli bir şeydir. Dışarıdaki bakterilerin vücudumuza girmesini önlemek adına ellerimizi mutlaka yıkamalıyız. Ancak tam da bu noktada birçok kişi çok sık el yıkamaktan kaynaklı olarak ellerinin kuruduğunu çatladığını ve kanadığını söylüyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda yapmanız gereken bazı küçük önlemler gerekir.

Ellerin Çatlamasına ve Kanamasına Karşı Alınabilecek Önlemler

İlk olarak ellerinde çatlama ve kuruma sorunu olan kişiler yüksek ihtimalle egzama problemi ile karşı karşıyadırlar. Egzama herkesinde bildiği gibi bir cilt problemidir. Cildin aşırı derecede kurmasından kaynaklanan çatlaklara ve kanamalara yol açabilir. Bu durumun önüne geçmek için ilk olarak sabun tercihinizi çok iyi yapmalısınız. Ph değeri düşük olan sıvı sabunlar en çok önerilen sabun vardır. Ayrıca çok uzun süreler boyunca el yıkamak da sağlıklı değildir. 20 saniye boyunca ellerinizi yıkamanız temiz olması için yeterlidir. Ellerinizi yıkadıktan sonra kullanmış olduğunuz havlular cildinize zarar verebilir. Bu nedenle de cilt sağlığı için en çok önerilen şeylerden bir tanesi tek kullanımlık kağıt havlulardır. Ellerinizi tampon hareketler ile tek kullanımlık havlu sayesinde kurulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizin çok daha sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olursunuz. Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirmelisiniz. Seçmiş olduğunuz krem vücut yapınıza en uygun krem olmalıdır. Ayrıca dezenfektan kullanımını olabildiğince azaltmalısınız. Aşırı dezenfektan kullanımı el yüzeyine zarar verir ve zaman içerisinde bu tarz problemlere yol açabilir. Ellerinizi nemlendirmeliyiz durumunda bile sizi rahatsız edecek dereceye geliyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktor tarafından yapılacak olan tedavi ile çok daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments