in

İshal Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İshal Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

İshal günümüzde herkesin başına gelebilen bir rahatsızlıktır. İshalin diğer bir ismi ise diyaredir. Bazı yiyeceklerin veya ilaçların aşırı tüketilmesinden kaynaklı olarak yaşanan bir sorundur. Özellikle süt ve süt ürünleri ishal oluşumunu artıracağı için bunları tüketirken dikkatli olunması ve aşırıya kaçırılmaması gerekir. Yaş guruplarına göre ishal yapan yiyecekler, içecekler ve ilaçlar değişiklik gösterebilir. Bebeklerde daha çok anne sütü eksikliği ishal oluşumuna neden olabilir. Ayrıca bebek için kullanılan ek gıdalar da çok önemlidir. Bu ek gıdaların bazıları bebeklerde ishale yol açar. Ayrıca hijyenik olmayan mamalar veya biberonlarda ishale neden olur. Peki ama ishal olmak için ne yapmalıyım veya ne yapmalıyım diye sizlerde düşünüyor musunuz?

İçerik Tablosu

Neden İshal Olunur?

Günümüzde ishal oluşumu her yaştan kişinin başına gelebilen ve çok ciddi olmayan bir sağlık problemidir. Genellikle yediğimiz yiyeceklerden veya içtiğimiz içeceklerden dolayı başımıza gelir. Birbiri ile karışması durumunda yiyeceklerin vücutta oluşturduğu bir tepkime diyebiliriz. Özellikle süt ve süt ürünleri ishal oluşumuna neden olur. Yalnızca bununla da sınırlı kalmaz ıspanak ve yeşil sebze grupları aşırı ve düzensiz bir şekilde tüketildiğinde ishale yol açar. Hatta günlük hayatta kullanılan ilaçlar bile zaman zaman ishale davetiye çıkarır.

İshale Neden Olan Yiyecekler ve İçecekler

İshale neden olan yiyecekler ve içecekler oldukça fazladır. Dikkatsiz ve aşırı tüketilmesi durumunda ishale yol açan yiyecekler genellikle baharatlı ve acı yiyeceklerdir. Ayrıca yeşil sebzeler ve yağlı yiyecekler de ishale neden olur. Karpuz kavun yoğurt ve aşırı derecede meyvede ishale davetiye çıkarabilir. Bu nedenle tüketeceğiniz yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Birçok kişi sadece yiyeceklerden kaynaklı olarak ishal olduğunu düşünse de ilaçlar da buna neden olmuş olabilir. Özellikle ağrı kesiciler, antibiyotikler, müshil, bağırsak ilaçları ve bunun gibi ilaçlar ishale neden olur. Aşırı miktarda kahve, süt, meyve suyu ve kola gibi içecekler de insanların ishal olmasına neden olur. Ayrıca ishal oluşumuna hijyen eksikliği de sebep olabilir. Bu nedenler günlük hayatta yiyeceklerin ve kişisel temizliğimizin önemi çok büyüktür.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments