in

En Çok Uyuyan Hayvanlar – Bu Hayvanlar Gün Boyu Uyuyabiliyor

Yeryüzünde uyumayı sevmeyen herhalde çok az insan vardır. Bir de mevsimlerden kışsa uyku bizim için en değerli şeydir. Sıcacık yatak içerisinde saatlerce uyumayı kim istemez ki? Bazı hayvanlarda uykucu özellikleriyle insanlara benzemekte. Hatta bazı hayvanlar var ki günün büyük bölümünü uyuyarak geçirmekteler. Bizler de en çok uyuyan hayvanlar adlı listemizi sizin için derledik.

İçerik Tablosu

Armadillo

Kabuklu ve ilginç bir hayvan olan armadilloya Orta Amerika’da sıkça rastlayabilirsiniz. Kabuklu bir yapıya sahip olan hayvan günde ortalama 20 saat uyumaktadır. 20 saat uykusu ile yeryüzünde en çok uyuyan hayvanlar arasında yer almaktadır.

Koala

Çoğunlukla Avustralya kıtasında yaşayan koalalar günde ortalama 21 – 22 saate kadar uyuyabilirler. Hatta asılı kaldıkları ağaçta uykularına devam ederler ve nadir şekilde ağaçtan aşığı inmektedirler. Koalaların uykusundaki diğer bir ilginç özellik ise onlar ihtiyaçları olduğu için uyumazlar aksine zevk için uyumaktadırlar. Kolalar yeryüzünde belirlenmiş en çok uyuyan hayvanlar listesinde lider konumundadırlar.

Su Aygırı

Zamanlarını genelde suda geçiren, su aygırları günde ortalama 16 saat uyumaktadırlar. Afrika ırmakları boyunca rastlayacağınız bu hayvanlar aslında göründükleri kadar sevimli değillerdir. En çok uyuyan hayvanlar listesine su aygırları da girebilmiştir.

Keseli Sıçan

Günde ortalama 19 saat uyuyan keseli sıçanlar hayatlarının büyük bir bölümünü ağaçta geçirirler. Görüntüsü bakımıyla fareye benzer olan keseli sıçanlar fareler kadar ne yazık ki atik değillerdir. Yerde çok yavaş ve garip bir şekilde yürürler.

Lemur

Yeryüzünde primatlar ailesinin en küçük üyesi olan primatlar günde ortalama 15 saate kadar uyumaktadırlar. Bu fazla uyuma zamanı ise yaşadıkları ekvatoral toprakların sıcaklığından kaynaklı olabilir.

Kedi

Evlerimizdeki sahip olduğumuz kedilerin sık sık çok uyuduklarından şikayet ederiz. Kediler günde ortama 18 saate kadar uyuyabilmektedirler. Bu sürede kedileri en çok uyuyan hayvanlar adlı yazımıza girmesinde yeterli olmakta.

Sloth

Tembel hayvan olarak da anılan Sloth adlı hayvanlar günde ortalama 20 saat uyuyabilirler. Tembel hayvanların adlarından dolayı çok tembel şekilde düşünebilirsiniz fakat bu hakikati yansıtmamaktadır. Sınırlı miktarda enerji üretebilen tembel hayvanlar yavaş hareket ederek ürettikleri bu enerjiyi muhafaza etmek zorundadırlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments