in

Kış uykusuna yatan hayvanlar

KIŞ UYKUSUNA YATAN HAYVANLAR

Kış Uykusu Nedir?

  • Kış uykusu bazı hayvanların yazın aktif bir hal de olup kışın ise bir inzivaya çekilip kış mevsimi bitene kadar uyumaları olayına verilmekte olan bir durum bir isimdir.
  • Kış uykusu demekte olduğumuz olaya aslında bakacak olursak bilinmekte olduğu gibi sadece ama sadece hayvanlar da görülen bir durum olmadığını görmüş olmakta olup ayrıca bitkilerin de tıpkı hayvanlar gibi kış uykusuna yatmakta olduğunu söylememiz mümkün olabilmekte oluyor.
  • Yalnız şöyle bir durum söz konusudur ki ince bir detay ufak bir ayrıntı vardır. Nasıl ki her hayvan kış uykusuna yatmıyor ise her bitki de kış uykusuna yatmaz. Kısacası hayvanlar da ve de bitkilerde de değişiklik göstermekte olup sadece bazılarında görülmekte ve de gerçekleşmekte olan bir olaydır.
  • Bazı hayvan ve de bitkilerin kış uykusuna yatma nedenini açıklamak için size bir örnek üzerinden anlatmak istiyorum. Ağustos böceği ve de karınca hikayesini hepimiz çocukken çok küçük yaşlarda mutlaka duymuşuzdur. Bu da bu hikayeye benzer bir olay aslında hava şartlarının kötü olması nedeni ile kış uykusuna yatan hayvan ve de bitkiler kışın canlılık fonksiyonlarında zorluk yaşamaktansa uyumayı tercih etmekte olurlar.

Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar

  • Kış uykusuna yatan hayvanlar arasında herkesin de bildiği ayı yer almaktadır. Ayının yanı sıra sürüngen hayvanlar da kış uykusuna yatarlar. Veya böcekler, kurbağa, köpek balığı…

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments