in

En Tehlikeli Psikolojik Hastalık

En Tehlikeli Psikolojik Hastalık

Çeşitli etmenler sonucu insanların psikolojileri değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikler bazı zamanlarda psikolojik hastalıklara yol açabilmektedir. Bu hastalıklar profesyonel yardım gerektiren türden rahatsızlıklar olmaktadır. En tehlikeli psikolojik hastalık pek çok farklı durumun bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Depresyon, ankisiyete gibi nispeten daha sık karşılaşılan rahatsızlıkların yanı sıra, daha “tehlikeli” olarak kabul edilebilecek türden psikolojik hastalıklar da bulunmaktadır.

Ürkütücü psikolojik rahatsızlıklar içerisinde hayalet bacak sendromu yer alıyor. Bu rahatsızlık, çeşitli sağlık sorunları sebebiyle uzvunu kaybetmek durumunda kalan kişilerde ortaya çıkabiliyor. Hayalet bacak sendromunda; uzvunu kaybeden insanlar, hala uzuvları varmış gibi hissetmeye ve acı çekme gibi durumlarla karşı karşıya kalıyor. Bu durum sadece o uzuvla ilişkili olarak acı hissi şeklinde de öne çıkmıyor. Bazı kişiler, hala ilgili uzuvlarını hareket ettiriyormuş hissi yaşarken, bazıları ise kaybettikleri uzuvlarını hala hissedebildiğini ifade etmektedir. Son yıllarda geliştirilen teknolojiler sayesinde en tehlikeli psikolojik hastalık türleri içerisinde yer alan huzursuz bacak sendromunun tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Bu türdeki rahatsızlıklardan bir diğeri de vücut dismorfisi olmaktadır. Bu hastalıktan mustarip kişiler, vücutlarında yer alan bir uzuvdan rahatsızlık duyarlar ve ileri düzeylerde uzuvlarını bilinçli olarak kaybetmek istemektedirler. Bu nedenle oldukça tehlikeli olan bu psikolojik rahatsızlık, hem zihinsel hem de bedensel bütünlüğü tehdit etmektedir. Bu tür vakalar klinik ortamlarda çeşitli tedaviler ile kontrol altında tutulmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments