in

Tükürük bezlerinin şişmesi ile oluşan hastalık

Tükürük Bezlerinin Şişmesi İle Oluşan Hastalık

Tükürük bezleri bir insanın ağzının içerisinde bulunan ve belli bir görevi olan önemli bir parçadır. Bu parçanın şişme ve iltihaplanma gibi bazı durumlarında oluşabilecek rahatsızlıklar ortaya çıkar. Böyle durumlarda ise mutlaka doktora gidilmeli ve gerekli olan tedavi uygulanmalıdır. Tükürük bezinin şişme ile oluşan hastalıkları insanlarda en sık görülen rahatsızlıklar başında geliyor.

Şişme ile oluşan bazı hastalıklar şunlardır.

  • Tükürük bezinin şişmesi apse meydana getirir ve bu kişinin yemek yemesini oldukça zor hale getirir.
  • Aynı şekilde şişme ile ödem oluşur ve tükürük bezlerinde taşlar meydana gelir.
  • En ciddi olarak görülen hastalık ise tümördür.

Tümör harici tedavi yöntemleri ilaç ve bazı uygulamalar ile yapıldığı gibi, tümör gibi hastalıklar cerrahi işlem gerektirmektedir ve sonrasında hasta normal hayatına dönecektir.

Tükürük Bezi Hastalıklarına Teşhis Konması Hakkında

Tükürük bezlerinin şişmesi kişide değişik hastalıkların oluşmasına neden oluyor. Her şişmede aynı hastalık olmayacağı gibi, farklı şekillerde rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Tükürük bezlerinin şişmesi bazen iltihap ve tıkanıklık gibi rahatsızlıkları ortaya çıkardığı gibi, bazı tıkanmalar ise tümör gibi cerrahi işlem gerektiren hastalıkları doğuruyor. Bu oluşan hastalıklara doktor, yapmış olduğu muayene sonrası karar vererek, teşhisi koyuyor.

Buna göre hastaya nasıl bir tedavi yönteminin uygulanacağına karar veren doktor, gerekli şekilde hastayı bilgilendirir. Eğer bir doktor, tükürük bezinin şişmesi ile kendisine gelen hastanın rahatsızlığında tümör şüphesi duyuyorsa, şişen tükürük bezinden ince iğne aspirasyon yöntemi ile biyopsi alır ve tümörün hangi huylu olduğuna karar verir. Bu şekilde teşhis konur ve tedavi zamanı başlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments