in

En Uzun Süren İmparatorluklar

En Uzun Süren İmparatorluklar

Tarihte birçok imparatorluk kurulmuş, genişlemiş ve yıkılmıştır. Bazıları kısa ömürlü olurken, bazıları ise adını en uzun süren imparatorluklar arasına yazdırmayı başarmıştır.

Çin İmparatorluğu

Tarihte herhangi bir biçimde bölünmeye uğramadan en uzun süre ayakta kalmayı başaran imparatorluktur. 2123 yıl hüküm süren Çin İmparatorluğu 1912 yılında sonlanmıştır. Askeri ve sosyal alandaki reformları ile yenilikçi uygulamaları ile bu denli uzun bir hüküm süren imparatorluk, oldukça yüksek sayıdaki insan gücü ile mega yapılar inşa etmiştir. Bu yapılardan en ünlüsü Çin Seddi’dir.

Doğu Roma İmparatorluğu

Kültürel mirası günümüze dek süregelen ve dünya tarihi içerisinde önemli etkisi ile bilinen Doğu Roma İmparatorluğu, 1058 yıllık bir tarihe sahiptir. Başkentinin bulunduğu konum sayesinde, önemini ve gücünü uzunca yıllar koruyan bu imparatorluk, 1453 yılında İstanbul’un Osmanlı tarafından fethedilmesiyle son bulmuştur.

Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu

Yaklaşık bin yıllık tarihiyle öne çıkan bu imparatorluk, farklı devletçiklerin bütünleşmesiyle oluşan bir krallık halinde yönetilmiştir. Günümüz modern Avusturya ve Almanya’sının temellerinin oluştuğu bu imparatorluğun, 1804 yılında Napolyon tarafından üstünlüğüne son verilmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu

Türk tarihi açısından büyük öneme sahip ve dünyadaki sayılı imparatorluklar arasında yer alan Osmanlı İmparatorluğu en uzun süren imparatorluklar arasında yer almaktadır. 624 yıllık tarihiyle bilinen imparatorluk, Bizans’a karşı yapılan seferleri ile güçlenerek, Doğu Roma İmparatorluğu’na son vermiştir. Sınırlarını kısa bir süre içerisinde genişletmiş ve döneminin etkin güçleri arasında yer almıştır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments