in

ÜzücüÜzücü

Engellenen Numara Aradığında Görünür Mü?

Engellenen Numara Aradığında Görünür Mü?

 

İçerik Tablosu

Teknolojik gelişmelerin artması ile birlikte bireylerin teknolojik aletleri kontrol etme noktaları da artmıştır. Bu anlamda eskiden bireyler ev telefonlarını kullanırken şimdi cep telefonlarının akıllı olanlarını tercih ederler. Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra bireylerin istedikleri numaralardan çağrı alabilme istemedikleri numaralardan ise çağrı almama gibi bir seçeneği bulunur. Bireylerin istemedikleri numaralardan çağrı almamak için telefonlarına verdiği komuta numara engelleme denir. Numara engelleme sürecinde bireyler birbirleriyle olan ilişkilerini kesmiş olabilirler. Bu noktada en çok akla takılan soru engellenen numara arandığında görünür mü sorusudur. Böyle bir durumda telefon herhangi bir çağrıyı almak konusunda engelli bulunduğu için engellenen numaranın sizi aramasını mümkün olmayacağından bu numaranın görünmesi ve anlaşılması da mümkün olmayacaktır.

Engellediğiniz numaraları görmezsiniz

Özellikle akıllı telefonların kullanılmaya başlanmasından sonra bireyler bazı numaralardan herhangi bir çağrı veya mesaj almak istemeyebilir. Bu durumda engellenen numara arandığında görünür mü sorusunu karşımıza çıkarır. Engellediğiniz numara tarafından arandınız da o numaranın sizi aradığını görmeniz mümkün değildir. Zaten sistemde o numaranın size ulaşmasına mani olmak için tasarlanmıştır. Numara engelleme işlemi son derece kolay gerçekleştirilir.

Numara engelleme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Engellenen numara arandığında görünür mü sorusuna cevap vermeden önce bireylerin öncelikle engelleme işlemini nasıl gerçekleştireceğini bilmeleri gerekir. Herhangi bir numarayı engellemek için öncelikle bu numarayı arama ekranına yazmanız gerekir. Ardından ekranda çıkan sekmelerde numara engelleyici tıklamanız. Hatta yeni nesil cep telefonlarında bu hususta spam bildir seçeneğine tıklamanız numaradan size herhangi bir çağrı gelmesine engel olmak için yeterli olacaktır. Çocuklar ve yaşlı bireyler çevrelerindeki kişilerden herhangi bir numarayı engelleme konusunda destek alabilirler. Öte yandan onlar için yapılabilecek en iyi seçenek kim olduğunu bilmedikleri yabancı numaralardan gelen telefonları açmamaktır. Ayrıca yakındaki polis merkezlerinden veya yakındaki devlet memurlarından da bu konuda arama gelmesini istenmeyen numaraların engellenmesi hususunda bir destek rica edilebilir. Çünkü telefonlar özellikle çocuklar ve yaşlı bireyler için son derece karmaşık görünür. Aslında kolay olan numara engelleme işlemi çocuklar ve yaşlılar için daha zor olabilmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments