in ,

Erkek Kedi Kısırlaştırması Sonrası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belirli sebeplerden ötürü erkek kedi kısırlaştırma sonrası kedinizi ilk eve geldiği anda yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu konuyla ilgili bilgilendirilmeleri veterinerinizden alabilirsiniz. Bunun yanı sıra yapmanız gerekenlerden de bahsetmek gerekirse ilk olarak kendinizi kendi tuvaletine götürmeniz iyi olacaktır. Çünkü kediler kendi tuvaletlerinden başka tuvalete boşaltım yapmak istememelerinden dolayı tuvaletlerini tutmuş olma ihtimalleri de çok yüksektir. Kediniz de yapılan işlemden dolayı bazı değişiklikler de olması oldukça normaldir. Mesela kısırlaştırma sonrası gün içerisinde sürekli bir kusma halinde olması ameliyatın bir etkisi olarak algılanabilir.

Ek olarak kediniz ameliyat olduktan sonra ilk yirmi dört saat içerisinde herhangi bir besin takviyesi yapmamanız da önerilenler arasındadır. Unutulmaması gerekenlerden biri de kedilerin de tıpkı insanlar gibi narkoz etkisi altında yürümelerinde problem oluşacağıdır. Bu durum yine tıpkı bizdeki gibi anestezinin etkisi geçene kadar sürmektedir. Besin takviyesi yapmanızın doğru olduğu zamanda da vermeniz gereken yiyecek kedi yaş mamasıdır.

Kedi Kısırlaştırma!

Birçoğumuz kedilerde kısırlaştırmanın olumsuz bir şey olduğunu düşünse de evcil hayvanlar için bu durum düşündüğünüzün tam tersidir. Çünkü evcil hayvanlar kısırlaştırılmadıkları müddetçe çiftleşme dönemleri geldiklerinde daha agresif tavırlar sergilemekle beraber, evden kaçma eğiliminde olmaktadırlar. Buda kediler için büyük bir tehlike arz etmektedir.

Diğer yandan kedilerim daha uzun süre ve sağlıklı bir biçimde yaşayabilmeleri için de kısırlaştırma etkili bir çözüm yöntemidir bu yüzden kısırlaştırma konusuna büyük bir önyargıyla bakmanın da bir manası yoktur. Zaten erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu sanıldığından çok daha kolay bir şekilde tamamlanmaktadır ve kısadır.

Kedilerde Kısırlaştırma İle Tavır Değişikliği!

Erkek kedi kısırlaştırma sonrası bizim sandığımızın aksine agresif veya gergin olmanın zıttı bir biçimde daha çok sakin ve uysal olmaya meyil ederler. Çünkü çiftleşme ihtiyaçları duymadıklarından ötürü, istenilmeyen, çevreye ve kendilerine büyük ölçüde zarar veren hareketlerden de uzakta kalırlar. Bu da aslında onlar için daha yararlıdır. Ayrıca sağlıklar için de oldukça önemlidir. Çiftleşme durumu olmayan erkek kedi kısırlaştırma sonrası kendileri için ölümcül tehlikeler taşıyan hastalıkların bulaşma riskinden de uzakta tutulurlar.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments