in

Evde elma sirkesi nasıl yapılır

Halk arasında her türlü derde deva olarak elma sirkesi biliniyor ve kullanılıyor. Evde kendi imkânlarınızla doğal yollardan elma sirkesi hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu sirkeyi hem tek olarak hem de yemeklerde kullanarak daha sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Kendi elma sirkenizi en doğal şekilde hazırlayabilmek için çok basit bir tarifle karşınızdayız. İşte evde elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için çok kolay olan o tarif;

Malzemeler

Evde elma sirkesi nasıl yapılır diye soranlar için şu üç malzemeyi hazırda bulundurmaları yeterli oluyor. Doğal elma sirkesi için kırmızı elma, içme suyu ve bal kullanılıyor. Eğer bahçeniz varsa ve elma ağaçlarınızda bol bol elma yetişiyorsa, elma sirkesi yapmak için bu ağaçlardan yere düşen, hafif çürümeye başlamış olan elmaları bile kullanabilirsiniz.

Elma sirkesi yapılışı

Evde elma sirkesi yapmak için malzemelerinizi hazırladıysanız hemen işe koyulabilirsiniz. Elmalarınızı iyice yıkamalı ve kabuklarını soymadan onları küp küp doğramalısınız. Büyük bir cam kavanozda hazırlıyor olmanız tercih ediliyor. Ancak cam kavanoz yoksa plastik büyük bidonlardan da tercih edebilirsiniz. Küp küp doğradığınız elmalarınızı kavanoza alın. Üzerine içme suyunu ilave edin. Bunu yaparken kavanozun üzerinde bir kısım boşluk kalmasına özen gösterin. Suyu ilave ettikten sonra iki yemek kaşığı kadar balı içine katın. Ve tahta bir kaşık yardımı ile karıştırın. Daha sonra kavanozun ağzını bir tülbent ile kapatın ve güneş görmeyen bir ortamda sirke haline dönüşmeye bırakın.

Evde elma sirkesi nasıl yapılır diye merak edenler için en az 1,5 aylık bir süre gerektiğinin bilinmesi lazım. Bu süre zarfında ilk başlarda her gün, daha sonra haftada ki, üç kez tahta kaşık ile karıştırabilirsiniz.

Artık sirkeniz fermente olmaya başladığında tülbent yardımı ile sirkeyi süzmelisiniz. Kalan posaları atarak sadece suyunu saklamaya devam etmelisiniz. Süzdüğünüz bu suyu tekrar bir cam kavanoza alıp içerisine biraz tuz ve bir kaşık bal ilave ederek serin bir yerde muhafazaya alabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri yaptığınızda evde elma sirkeniz en doğal hali ile hazır olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments