in

Evde En Güzel Fırında Balık Nasıl Pişirilir

Omega 3 bakımından ve vitaminler nezdinde de oldukça zengin olan balık mevsiminde tüketildiği sürece oldukça lezzetlidir. Uzmanlar tarafından haftada en az 2 defa tüketilmesi uygun görülen balık farklı pişirme teknikleri ile sunulur. Bunlardan biri de fırında balık nasıl pişirilir sorusudur. Hem evinizde aşırı koku olmasını istemiyorsanız ve balığın zengin içeriğinden de bir şeyler kaybetmemek için fırında balığın yapılması daha uygundur. Ayrıca fırında pişirilen balık daha sulu olur ve yemesi çok daha lezzetlidir.

Fırında pişirmek istediğiniz balığınızı önce su içinde güzelce temizleyin. Suyunu süzdüğünüz mevsimine uygun balıklarınızın her iki tarafına da 3’er adet çizik atınız. Bir kasenin içerisine zeytinyağı ve karabiber koyun. Hatta karabiberi tane olarak tercih ederseniz balığınız çok daha lezzetli olacaktır. Bu karışıma biraz da tuz koyduktan sonra balıkların dışına ve içine güzelce sürünüz. Tepsiye koyduğunuz balıklarınızın içerisine birer adet soğan halkası ve defne yaprağı koyarak kapatın. Hatta balıklarınızı tepsiye koymadan önce altına maydanozdan yatak yaparak daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Son olarak kesik attığımız çiziklerin arasına bütün sarımsakları da koyarak fırına verebilirsiniz.

Balık Fırında Kaç Derecede Pişmesi Gerekir?

Fırında balık nasıl pişirilir sorusunun yanı sıra fırında balığın kaç derece de piştiği de oldukça önemlidir. Balık pişirmek et veya tavuk pişirmeye benzemez. Balığınızı iyi tanımanız önemlidir. Taze olması elbette çok daha lezzetli bir ürün ortaya çıkaracaktır. Fırında pişirmeden önce fırının mutlaka önceden ısıtılması gerekir. Balıklar cinsine göre genellikle 200 derece de 40 dk olarak ayarlanabilir. Eğer kızarmış seviyorsanız ilk 10dk dan sonra 250 dereceye yükselterek daha kızarmış balıklar elde edebilirsiniz.

Fırında Balık Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fırında balık nasıl pişirilir sorusunu sizler için cevapladık ancak bazı püf noktalarına da dikkat etmeyi unutmayın. Fırında balık yaptığınızda öncelikle yanında doğru gıdalar tükettiğinizden emin olmalısınız. Hafif ürünler tercih edilerek midenizi rahat tutmanız gerekir. Bunun dışında fırında balık yapıyorsanız ve derisinin çıtır olmasını önemsiyorsanız fırça yardımıyla tereyağı veya zeytin yağı sürünüz. Böylece balığınız lezzeti daha çok artmış olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments