in

Hangi Mevsim Hangi Balık Yenir, en doğru seçimler

Balık, kırmızı et ve tavuk eti tüketimine göre çok daha faydalı bir besin ögesidir. Balık omega 3’ün dışında kaliteli proteinler içeren, vitamin ve mineral yönünden de oldukça zengindir. Aynı zamanda çocuklarınız için de oldukça önemli bir besinidir. Beyin gelişiminde çok önemli etkisi olan vitaminleri içermektedir. En önemlisi ise balık tüketimini kesinlikle mevsimine göre yapmanız gerekir. Peki hangi mevsim hangi balık yenir? Sorusunu birlikte cevaplayalım.

Öncelikle mevsiminde balık tüketmenin öneminden bahsetmek gerekirse kış mevsiminin dışında tükettiğiniz palamut ve hamsi, yaz ayında tükettiğiniz lüfer balığından çok fazla bir vitamin alabileceğinizi düşünmeyin.

Hangi Aylarda Hangi Balıklar Tüketilmelidir?

Hangi mevsim hangi balık yenir sorusunu sizler için ay ay olarak paylaşmak istiyoruz.

  • Ocak ayında uskumru, palamut, lüfer ve istavrit yıldızdır. Aynı zamanda çinekop, tekir, kefal ve kırlangıç balıkları bu ayda denizde kendini çok fazla gösterir.
  • Şubat ayında kalkan severlerdenseniz kalkan mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilir. Aynı zamanda tekir, gümüş, istavrit, hamsi, torik bu mevsimin lezzetli balıklarındandır.
  • Mart, Nisan Mayıs ayları içinse gümüş, izmarit, kalkan, barbun, kefal, levrek, kaya balığı oldukça sık rastlanan ve lezzetli olan türlerdir. Özellikle de Mayıs ayı balık türü konusunda en zengin aylardan biridir.
  • Haziran ayında mercan, akya, kaya balığı, orkinos, orfoz, bu ay içerisinde tüketilebilen balıklardır.
  • Temmuz ayında da Haziran ayı içerisinde bulunan balıklar tüketilebilir. Ancak istavrit bu ayın kesinlikle en lezzetli balığıdır.
  • Ağustos ve Eylül aylarında kılıç, sardalya, lüfer, kolyoz, izmarit çok boldur ve hala lezzetlidir.
  • Ekim, Kasım, Aralık ayları ise balık sezonun tam vaktidir. Bu aylarda oldukça fazla balık yakalanır ve bu aylarda tükettiğiniz balıklar oldukça lezzetlidir.

Balığınızı Pişirirken Dikkat Edin

Yazımızda hangi mevsim hangi balık yenir konusunu konuştuk. Fakat bu balıkları mevsiminde yerken pişirme usulüne de dikkat etmek gerekir. Balığın içerisinde bulunan vitamin değerlerini kaybetmemek istiyorsanız kızartma yapmak yerine haftada 2 defa ızgara, buğlama veya fırında yapmaya özen gösterin. Ülkemizde ortalama yılda kişi başı tüketilen balık miktarı 8kg dır. Ne yazık ki oldukça azdır. Artan balık fiyatları insanlarda et alır yerim algısı oluşturmaya devam ediyor. Ancak unutmayınki besin ögeleri açısından oldukça zengindir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments