in

Evdeki Balık Kokusu Nasıl Giderilir

Balığın seveni çok olduğu kadar sevmeyeni bir o kadar fazladır. Evde herkes balık tüketirken siz tüketmiyorsanız ve kokusu sizi rahatsız ediyorsa çözüm arayışlarına girersiniz. Balık kokusu nasıl giderilir sorusu çok sık rastlanan sorunlardan biridir. Leziz balıklarınızı her ne kadar kokmadan pişirmeye çalışsanız da evinizden birkaç gün çıkmayabiliyor.

İçerik Tablosu

Özellikle de sonbaharın gelmesiyle ortaya çıkan balıklar tezgahlarda yerini almaya başlar, Hamsiler, sardalya, lüfer, palamut, somon gibi birçok lezzetli balık türleri sizleri bekliyor olur. İster tavada, isterseniz fırında yapabileceğiniz birbirinden lezzetli balık tariflerinin yanına sebzelerin de yakışacağını unutmayın. Bu güzel lezzeti her ne kadar tüketmeyi sevsek de pişirildikten sonra kokusu da ne yazık ki rahatsız ediyor. Peki evlerdeki bu kötü balık kokusu nasıl giderilir? Sizler için kötü kokuyu giderebileceğiniz yöntemleri paylaşacağız.

Limon Çözümü

Balık kokusu nasıl giderilir konusunun en iyi yöntemlerinden biri limondur. Balık pişirdikten sonra ortaya çıkan kötü kokuyu gidermek için bir limonu dilimleyin. Tavanızda kızdırmış olduğunuz yağın içerisinde limonları atın ve kızartın. Böylece kokunun yavaş yavaş dağıldığının farkına varacaksınız.

Sirke, Defne Yaprağı, Karanfil

Balığınızın kokmamasını istiyorsanız pişirme kabınızın içerisine defne yaprağı koyarak bu sorunu çözebilirsiniz. Daha sonrasında tüm balıklarınızı pişirince tencerenizi suyla doldurun sirke, çubuk tarçın ve karanfil koyarak kaynatın.

Limon Kabuklarını Yakın

Balıklarınızı pişirdikten sonra baş belası olan kokuya en iyi çözümlerden biri de limon kabuklarını yakmak olacaktır. Bir limonun kabuğunu ince bir şekilde soyun. Ardından ocağa koyun ve kısık ateşte yavaş yavaş yanmasını bekleyin. Bu sayede hem kokuyu aza indirecek hem de evinize güzel bir limon ferahlığı verecektir.

Sirkeli Su

Sirke bildiğiniz üzere temizlikte bir numaralı aracıdır. Kötü koku gidermede olsun oldukça etkili bir yöntemdir. Bu nedenle balıkları pişirdikten sonra oluşan bu kötü kokuyu gidermek için sirkeli su hazırlayın. Tencerenize bir miktar sirke ve su koyup kaynamaya bırakın. İlerleyen süreçte kokuyu hapsettiğinin farkına varacaksınız.

Bu yazımızda herkesin evinde bulunan malzemeler ile pratik bir şekilde nasıl balık kokusunu çıkartabileceğinizi anlattık. Ayrıca evinizde rahatsız olduğunuz kadar çatal, bıçak, tabağa da sinen kokusundan şikayetçi iseniz kahve ve limon ikilisi yine çok iyi bir çözüm alternatifi olacaktır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments