in

Fırında Tavuğun Yanına Ne Gider?

Ana yemek olarak tercih edilen tavuk yemekleri birçok çeşit sebze ile birlikte pişirilmektedir. Farklı baharatlar ve soslar ile karıştırılan tavuk daha lezzetli hale gelmektedir. Tavuk eti lezzetli ve besleyici bir gıda olarak birçok çeşit yemek içerisinde kullanılmaktadır. Fırında tavuğun yanına ne gider? Tavuğun  yanına çeşitli malzemeler ile yapılmış pilav veya garnitürlü salatalar lezzet katmaktadır.

İçerik Tablosu

Lezzetinin daha fazla hissedilmesi için pilavlara zeytinyağı ve baharatlar da eklenebilmektedir. Fırında pişirilmiş leziz bir tavuğun yanına çorba ve salata da güzel bir ikili olmaktadır. Mevsim salata veya çoban salata tercih edildiğinde çeşitli soslar ve nar ekşisi gibi lezzet artırıcı tatlar ile desteklenmesi lezzetini artırmaktadır.

Fırında Tavuk Yemeği Nasıl Yapılır?

Fırında tavuk yemeği pişirmek için öncelikle tavuk but veya fileto şeklinde hazırlanmış göğüs kısmı marine edilmektedir. Zeytinyağı tuz veya çeşitli baharatlar ile karıştırılan tavuk iyice dinlendirilmekte ve lezzetini içine çekmesi beklenmektedir. Daha sonra fırının orta derecedeki ayarında kızartılarak yanında pilav ve salata eşliğinde servis edilir.

Fırındaki tavuk pişme süresi derecesine göre değişmektedir. Orta derece derecedeki ayarda pişirilen tavuk yemeği daha lezzetli bir durumda olmaktadır. Yanına yapılan iç pilav veya mezeler tavuk yemeğinin daha zengin görünmesini sağlamaktadır. Misafire ikram edilirken fırında tavuk yemeğinin yanına yapılan perde pilavı veya havuçlu safranlı pilav güzel bir seçenek olmaktadır.

Fırında Tavuk Yanına Pilav Alternatifleri

Fırında tavuk yemeklerinin vazgeçilmez bir eşi olan pilav bulgur veya pirinç ile yapılabilmektedir. Pirinç pilavları daha çeşitli ve farklı alternatifler ile uygulanmaktadır. Safranlı havuçlu kuş üzümlü veya kişnişli yapılan pilavlar lezzetini artırmaktadır.

Türk mutfağının da oldukça beğenerek tercih ettiği pilav çeşitleri tavuk yemeklerinin yanında beğenilerek tüketilmektedir. Bulgur pilavları genellikle daha sade ve az baharatlı olarak tercih edilir. Damak zevkine göre değişebilen bulgur pilavı pişirme teknikleri bulgurun iyice kavrulup az su ile demlenmesinden oluşmaktadır. Mideye faydalı olan bulgur pilavı fırındaki tavuk yemeğinin yanına süslenerek lezzetli bir şekilde sunulmaktadır.

Tavuk Yemeği Yaparken Kullanılan Malzemeler

Fırında tavuk yemeklerinde lezzeti artırıcı bir detay olan zeytinyağı ile marine edilmiş soslar kimyon karabiber pul biber gibi baharatlar ile iyice damak zevkine eşlik etmektedir. Garnitürlü salatalar mezeler veya pilavlar ile fırında tavuk yemeği misafir akşam yemeği olarak tercih edilmektedir. Öncesinde içilen çorba ile fırında tavuk yemeği ana yemek olarak lezzetli bir sofrada sunulmaktadır.

Köz biber veya patlıcan ile fırında tavuk yemeği oldukça iyi bir lezzet şöleni oluşturmaktadır. İnce dilimlenmiş soğan halkaları ve domates eşliğinde fırında tavuk yemeği daha lezzetli ve besleyici şekilde pişirilebilmektedir. Her çeşit baharatın lezzetini artıracağı tavuk yemeği çeşitleri fırında veya ocak da yapılabilmektedir.

Soslu Fırında Tavuk ve Meze Çeşitleri

Fırında tavuk yaparken yoğurt zeytinyağı ve pul biber iyice marine edildikten sonra tavuklar yüksek derecede kızartılmaktadır. Lezzetin en üst doruklarında hissedilmesi için tavuklar bir gece önceden sos ile buluştur olursa daha fazla lezzet imkânı elde edilmektedir. Yanına meze olarak hazırlanan zeytinyağlı kırmızıbiber közlemesi fırında veya ocakta yapılan bir çeşit mezedir. Patlıcan veya domates de isteye göre eklenerek fırında tavuk yemeğinin yanına servis edilmektedir. Birçok çeşit sebzenin fırında tavuk yemeğine yakışacağını salata alternatifleri bulunmaktadır. Roka tere veya marul gibi yeşilliklerin harmanlandığı salata çeşitleri tavuk yemeklerinin yanında iyi bir seçenek olabilir. Lezzetli hale gelen ve herkes tarafından beğenilen garnitürlü ve mezeli fırında tavuk yemeği bezelye havuç gibi sebzeler ile kullanılmaktadır.

Fırında Tavuk Yemeği Besleyiciliği Nedir?

Beyaz et olarak tüketilen tavuk eti yüksek miktarda protein bulunduran ve her yaş grubu için oldukça gerekli olan bir besindir. Tavuk etinin çeşitli şekillerde pişirme teknikleri ve uygulama metotları bulunur. Besleyicilik yönünden oldukça zengin olan tavuk yemeğini sebze ile birleştirerek daha verimli ve lezzetli bir hale getiren detaylar bulunmaktadır.

Farklı tarifler denenerek tavuk yemeği çocuklara veya az tüketen kişilere sevdirilebilir. Fırında, ocakta ve ızgarada pişirilen tavuk kızartma veya haşlama türünde yapılabilmektedir. Lezzetin artmasına yardımcı olan marine soslu tavuklar akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olmaktadır.

Fırında Yapılan Tavuk İle Servis Edilen Pilavlar

Ana yemek olarak hazırlanan fırında tavuk yemeklerinin yanına pilav seçenekleri iyi bir fikir olmaktadır. Perde pilavında kullanılan pirinç türü daha ince yapılı ve kolay bir şey bilen bir olmaktadır. Badem veya kuş üzümü ile lezzeti artan pilavlar fırında tavuk yemeğinin en iyi seçeneklerinden birisidir. Fırın ayarı yüksek derecede olduğunda tavuk etleri daha sert ve iç az pişmiş olabilir.

Orta ayarda pişirilen fırında tavuk yemeğinin lezzeti ve yumuşaklığı daha mükemmel olmaktadır. Pilavlar servis edilirken çeşitli büyüklükteki kaplar ile hazırlanarak servis tabağına sunum yapılmaktadır. Bol salata ve yeşillik ile fırında tavuk yemeği lezzetinin artmasına ve çok beğenilerek tüketilmesine fayda sağlamaktadır.

Tavuk Etine Lezzet Katan Malzemeler

Tavuk yemeği için öncelikle taze ve doğal olarak üretilmiş tavuk eti kullanılmaktadır. Tavuğun yanında ikram edilecek salatanın bol taze yeşillikler ile hazırlanmış olması tercih sebebi olmaktadır. Kimyon, karabiber, toz biber gibi aroması lezzetli olan baharatlar tavuk yemeğine oldukça yakışmaktadır.

Zeytinyağı olarak bu yemekler için kullanılan Riviera türü marine edildikten sonra üzerine gezdirilirse daha fazla lezzet oluşturmaktadır. Süt veya yoğurt gibi besleyici gıdalar da tavuk etinin marine edilirken kullanıldığı alternatif seçeneklerdendir. Bekletilen tavuk sosunu daha iyi miktarda çekeceği için fırında pişirildikten sonra lezzeti de oldukça artacaktır.

Lezzetli Fırında Sebzeli Tavuk Yemeği

Sebzenin en çok yakıştığı yemek olan tavuk yemeklerine patlıcan biber domates gibi sebzeler eşlik ettiğinde lezzet artmaktadır. Soğan veya sarımsak gibi sebzeler de fırında sebzeli tavuğun vazgeçilmez malzemelerindendir. Maydanoz dereotu gibi aromalı yeşillikler kullanıldığında fırında tavuk yemeği beğenilen bir tada dönüşmektedir.

Pişirme tekniklerinin lezzetini etkilediği tavuk yemekleri sote veya haşlama gibi tencerede pişirilen tavuk çeşitlerindendir. Yarına pişirilmiş domates ve soğan ile servise hazırlanan tavuk sote lezzetli bir pilav ile sunulur. Davetlerin aranılan yemeklerinden olan fırında tavuk közlenmiş biber ile fırına verilerek çeşitli baharatlar ile bir sos hazırlanmaktadır. Öncesinde çorba ve ara sıcak olarak tercih edilen yemekler fırında tavuk yemeğinin yanına lezzetle tüketilmektedir.

Tavuk Yemeği İle Hazırlanan Menüler

 Tavuk yemekleri çeşitleri olarak,

  • Fırında Tavuk
  • Sebzeli Tavuk
  • Tavuk Sote
  • Tavuk Etli Bezelye
  • Tavuklu Pilav
  • Izgara Tavuk

gibi yemekler hazırlanabilmektedir. Sotenin bol soğan ve zeytinyağı salça ile hazırlanan lezzetli yemeği menülerin beğenilerek tadılan yemeklerindendir. Mutfağımızda kullanılan baharatların çeşitli tatları, tavuk yemeklerine daha fazla lezzet katar.

Kekik, zerdeçal, kimyon gibi baharatlar tavuk yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarından olarak tüketilmektedir. En güzel menülerin ve sofraların hazırlanan yemeklerinden olan ızgara tavuk, yemek çeşitlerinden yapması kolay ve lezzeti yüksek olan bir alternatif olmaktadır. Servise hazırlanan fırında tavuk yemeklerinin yanına pilav ve salata eşliğinde keyifle yenilen bir menü ortaya çıkmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments