in ,

FOTOJENİK NE DEMEK? FOTOJENİK TÜRKÇESİ NEDİR

FOTOJENİK NE DEMEK? FOTOJENİK TÜRKÇESİ NEDİR? TDK’YE GÖRE FOTOJENİK NE ANLAMA GELİR?

 Yeni duyulan kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü neticesinde o sözcüğün ne anlama geldiği ister istemez merak ediliyor. Her ne kadar Türkçeleşmiş gibi kullansak da aslında fotojenik kelimesinin Türkçe herhangi bir yanı yoktur. Popüler kültürün dilimize ve topluma kattığı bir diğer yabancı kökenli, merak uyandıran kelimelerden biridir fotojenik kelimesi. Peki TDK buna ne diyor? Nasıl bir anlamı olduğunu söylüyor? İşte merak edilenler ve cevapları!

Günümüzde fotoğraf çekinmenin, yenilen içilen, giyilen, gidilen, görülen her şeyin sosyal mecralarda paylaşmanın revaçta olduğunu biliyoruz. Özellikle kamera karşısında poz veren kişilerin ne kadar hoş, estetik ve gerçeğinden daha da güzel ya da yakışıklı durduğunu anlatmak için çokça kullanılan bir kelime olan fotojenik kelimesinin orijinali İngiliz kökenli “photogenic” kelimesidir. İki farklı kelimenin birleşiminden oluşan fotojenik kelimesinin orijinal ve etimolojik incelemesine göre kelime; photo (fotoğraf) ve genic (doğuran) kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkmıştır. Eski anlamı fotografi, fotoğraf sanatı ve tekniği olan fotojenik kelimesinin bugünkü oturmuş hali ile anlamı iyi fotoğraf veren, fotoğrafa uygun, fotoğrafın sevdiği gibi anlamlara gelmekte ve bu anlamlar ışığında günümüzde kullanılmaktadır. Peki TDK bu konuda ne diyor? Bu sorunun cevabını arayanlar çok doğru yerdeler!

TDK’YE GÖRE FOTOJENİK KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

TDK’ye göre fotojenik kelimesinin birden fazla anlamı vardır. Bunlardan birini “Işığın bazı cisimler üzerine yaptığı kimyasal etki ile ilgili veya bu etkileri yaratma özelliği taşıyan” olarak tasvir ettiğini söyleyebiliriz. Bir diğeri “Fotoğraf kâğıdını çok etkileyen” anlamında kullanılabiliyor olarak tasvir ediliyor TDK tarafından. Son anlamı ise en bilinen, özellikle sosyal medyada, arkadaşlar arasında, profesyonel olarak fotoğraf sanatı ile uğraşan kişilerin arasında bile kullanılan “Fotoğrafta veya sinema filminde güzel bir etki bırakan (yüz, duruş)” anlamıdır. Farkında olarak veya farkında olmadan çok kullandığımız fotojenik kelimesinin orijinal halinin Fransızca olduğu da çokça söylenmektedir. Lakin Fransızcadan İngilizceye geçmiş olma ihtimali ve İngiliceden de Türkçeye geçmiş olma ihtimalinin çok yüksek olduğu mutlaka bilinmelidir.

 

 

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments