in

KUZUM NE DEMEK? KUZUM KELİME ANLAMI NEDİR?

KUZUM NE DEMEK? KUZUM KELİME ANLAMI NEDİR?

Kuzum kelime anlamı nedir? Herkesin son zamanlarda sevgilisine, arkadaşına çokça kullandığı özellikle Yeşilçam filmlerinde hep maruz kaldığımız kuzum kelimesinin anlamı nedir? TDK ne diyor?

İçerik Tablosu

Yeşilçam filmlerinden günümüze kadar süregelen bir kelime olan kuzum kelimesi hitap olarak, kibarlık olarak, sevgi sözcüğü olarak, karşıya ilgi belli etmek için, samimiyet belirtisi olarak kullanılabilen bir sözcüktür. Yeşilçam diyaloglarında sıkça görüp anlamını merak ederler için işte kelimenin anlamı!

TDK’ye göre okşamalık, yalvarma veya dikkat çekme anlamları taşıyan bir seslenme sözü olarak kullanılır. Genellikle bir hitap şeklidir. Ku-zum şeklinde hecelenir. Kişinin hayatınızdaki yerine göre kuzum kelimesinin anlamı karşıdaki kişiye farklı anlamlar ifade edebilir. Sevgiliye, anneye, babaya, arkadaşa, bir yabancıya ya da herhangi bir tanıdığa kuzum kelimesi kullanılırken farklı anlamlar ifade eder.

KUZUM KELİMESİ NE İFADE EDER?

Genellikle karşıdaki kişiye canım, cicim, yakınlık anlamları katan kuzum kelimesi özellikle kadınlar arasında, sevgiliye, arkadaşa karşı çokça kullanılmaktadır. Kelimeye hayatım, şekerim, tatlım anlamları da katan buram buram nostalji kokan bu kelimeyi samimi gördüğünüz insanlara çekinmeden kesinlikle kullanabilirsiniz.

  • Ne zamandır buradasınız, kuzum?
  • Nasılsınız kuzum?
  • Kuzum hoş geldin.
  • İyi ki varsın kuzum benim.
  • Seni seviyorum kuzum.
  • Düşünmen yeter kuzum.

Olarak çeşitli şekillerde örneklendirebilir.

 

TDK’DE KUZUM KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR? TDK’DE KUZUM NE DEMEK? İŞTE KUZUM KELİMESİNİN ANLAMI!

Bakıldığında bir hayvan adını andırsa da aslında kuzu ve kuzum kelimesinin arasında uçurumlar vardır. Sonuna eklenen M harfi kelimenin anlamını büyük ölçüde değiştirmektedir. Kuzu kelimesi Henüz annesinden ayrılmamış veya yaklaşık 6 aylığa kadar olan koyun yavrusunu ifade ederken, kuzum kelimesinin bununla alakası yoktur. Kuzunun tatlılığından esinlenilerek kuzum kelimesine evrildiği söylenilebilecek olsa bile bir benzerlik bulmak söz konusu değildir, çağrıştırdığı kelimenin anlamını taşımaz. Eril kesim tarafından çok kullanılmasa ve hoş görülmese de aslında çok nazik görülebilecek tatlı bir kelimedir. Genellikle dişil kesimin kullandığı kuzum kelimesinin anlamı dikkat çekme anlamı taşıyan bir ünlem ifadesidir lakin hitap etmek için de kullanmak mümkündür.

 

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments