in

Gece yulaf yemek kilo aldır mı?

Gece yulaf yemek kilo aldır mı?

Kimi insan zayıflamak için kimi insan kilo almak için öğünlerine bol lif içeren bu gıdayı ekler. Gündüz yenilen yulaf gönül rahatlığı ile tüketilirken gece yenilen yulaf akıllara ‘Gece yulaf yemek kilo aldırır ?’ sorusunu getiriyor. Gelin ilk başta yulafı tanıyalım.

İçerik Tablosu

Yulaf: Bilindiği üzere en sağlıklı tahıl çeşitlerinden biri yulaftır. Glüten içermez ve dengeli bir besin bileşimine sahiptir. Besin değeri oldukça yüksektir. Bu yüzden yulafın kullanım alanı çok geniştir. Ekmek yapımında, bisküviler, kurabiyeler, bebek mamaları gibi birçok gıda üretiminde kullanılır. Yulaf kalp sağlığımızı korur, sindirim sistemimizi ve kan şekeri seviyelerimizi düzenler. Sağlığımızı da olumlu yönde etkilemektedir. Daha sağlıklı bir cilt, bağışıklık sistemine, sindirim sistemine ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmamızda en büyük yardımcı gıdamızdır.

Günlük 100 gram yulafın içerisinde neler var:

  • Manganez
  • Fosfor
  • Magnezyum
  • Bakır
  • Demir
  • Çinko
  • B1 vitamini
  • B5 vitamini
  • B3 ve B6 vitaminleri
  • Kalsiyum gibi birçok vitamin alımını gerçekleştirmiş oluyoruz.

Hayatımızın içinde yulaf

Dünyayı, dünyamızı etkisi altına alan virüs ve onun getirdiği pandemi sürecinde evlerimizde çok fazla zaman geçirdik. Kendimize, kişisel gelişimimize, sağlığımızla çok fazla ilgilenme fırsatı yakaladık. Düzensiz olan beslenmemizi düzene soktuk. Sağlık ve peşi sıra sağlıklı beslenmeyi kural haline getirdik. Sağlıklı beslenmenin kilit besini ise yulaf oldu. Sık sık kullanılan bu besinin kullanımı kullanım miktarı hakkında düşünceler etrafımızı sardı. Sürekli evde olduğumuz için bir süre sonra gecemiz gündüz gündüzümüz gece oldu. Genellikle sabah kahvaltılarımızın göz bebeği olan yulaf gecede tüketilmeye başlandı. Gece yulaf yemek kilo aldırır mı gibi sorularımız sıklaştı.

Yulaf, içerisinde karbonhidrat bulundurması nedeniyle gece vaktinde fazla tüketilmesi yüzünden kilo alımına neden olabilir. Bu durum bünyelere göre farklılık gösterir. Gece yulaf yemek kilo aldırır mı sorusuna: Genel olarak gece vaktinde yenilen yulaf metabolizmanın hızı azaldığından dolayı gece vakti yenilen yulaflar kilo alımına neden olabilir. Net bir bilimsel açıklama olmadığı için sadece olabilme ihtimaline karşı konuşabiliyoruz. Fakat her besinin fazlası zarardır, fazla kullanıldığı taktirde istenilmeyen kilolara sebebiyet verebilir diye cevap verilebilir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments