in

Günde 5000 İp Atlamak

Günde 5000 İp Atlamak

Düzenli olarak egzersiz yapmanın kaslar üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunur. Bunlardan en çok cazip olanı da egzersizin kilo verme üzerindeki etkisi olarak düşünülebilir. Günde 5000 ip atlamak, düzenli olarak koşmak, haftada 3 gün kardiyo egzersizi yapmak gibi pek çok farklı şekillerde düzenli olarak egzersiz yapılabilmektedir.

İçerik Tablosu

Yağ yakıcı egzersiz olarak da bilinen kardiyo egzersizleri özellikle kilo verme sürecinde çok önemlidir. Egzersiz rutininin içine mutlaka dahil edilmesi gereken kardiyo egzersizlerinden biri de ip atlamaktır. İp atlamak çok etkili ve vücudun her yerini çalıştıran egzersizlerden biridir. Özellikle bacaklarda etkili olmaktadır. Vücuttaki en büyük kas grubunun bacaklarda olduğu düşünülürse bu da çok fazla kalori yakılacağının göstergesidir.

İp Atlayarak Kilo Verilir Mi?

Kilo vermek için düzenli olarak egzersiz yapmak gerekmektedir. Ancak düzenli beslenme de oldukça önemlidir. Beslenme alışkanlıkları üzerinde değişiklik yapılmadığı sürece kilo kaybı yaşamak çok zordur. Çünkü beslenme alışkanlıklarının kilo verme üzerindeki etkisi %70 civarında iken düzenli egzersizin etkisi %30 civarındadır.

Günde 5000 ip atlamak çok güçlü bir kardiyo egzersizidir. Yağ yakımı için mutlaka kardiyo egzersizi yapılmalıdır. Böylece yakılan kalori miktarı çok üst seviyelere çıkarılır. Bu da kilo kaybı olarak kişiye yansımaktadır. Ancak vücudun kilo vermesi için kas kütlesinin de daha fazla olması gerekmektedir. kaslar çok fazla enerji harcar. Bu nedenle kardiyo egzersizinin yanında mutlaka ağırlık, esneme gibi kas kütlesini güçlendirecek egzersizler de yapılmalıdır.

Her Gün Kardiyo Zararlı Mı?

Kardiyo egzersizlerinin yağ yakıcı etkisi vücut için çok fazladır. Ancak aşırı miktarda yapılan kardiyo egzersizi vücut için fayda sağlamaz. Çünkü vücut çok fazla enerji harcadığından gelen besinleri yağa dönüştürerek depolamak isteyecektir. Enerji harcama zamanlarına hazırlık yapan vücutta kalori depolaması kilo artışı anlamına gelmektedir. Bu nedenle günde 5000 ip atlamak fayda sağlayabilir ancak bir anda 5000 ip atlamak vücuda daha çok zarar verir. Bu nedenle kardiyo egzersizleri zamanla artış gösterecek şekilde uygulanmalıdır. Örneğin günde 1000 atlama ile başlayarak haftalık olarak artış uygulanabilir. Bunun yanında da mutlaka ağırlıklar ile direnç egzersizleri uygulanmalıdır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments