in

Hafızamı Nasıl Silebilirim

Hafızamı Nasıl Silebilirim

Bireyler yaşadıkları kötü deneyimler neticesinde hafızalarını silmek isteyebilir. Bazı bilim insanları bireylerini dışarıdan müdahale ile hafızalarını silmeyi mümkün olacağını savunsa da bazı bilim adamları bunun pek de mümkün olmayacağını ifade eder. Genel anlamda travmatik olaylar yaşayan ya da kötü anılarını unutmakta zorluk çeken bireylerin hafızalarını sildirmek istemeleri gözlemlenir. Yapılan araştırmalar hafızamı nasıl silebilirim sorusunu soran bireylerin öncelikle bu soruları neden olan sebepleri gözden geçirmesi gerektiğini ifade eder.

İçerik Tablosu

İnsanlar neden hafızasını silmek ister?

İnsanlar genellikle yaşadıkları bir kayıp ya da kötü bir anı neticesinde bunları unutamadıkları zaman hafızalarını silmek isterler. Bu durumda aslında bireylerin hafızamı nasıl silebilirim sorusunu sormaları değil kötü anılarından kurtulmak için psikolojik bir destek almaları gerekir. Çünkü geçmişe takılıp kalarak kötü anıları sık sık düşünmek ve bu anlamda geleceği odaklanamamak önemli bir psikolojik sorun olarak ifade edilir.

Geçmişe takılıp kalmak başka psikolojik sorunlara gebedir

Bireyler geçmişe takılıp kalarak hem geleceğe dönük atılımlar yapamamak da hem de geçmişi düşünmek ile ilgili psikolojik anlamda bir takım yeni hastalıklara kapı aralamaktadır. Bu yüzden bireylerin hafızamı nasıl silebilirim gibi sorular sorması yerine hafızamı silmeyi neden istiyorum gibi sorular sorup sebebi bulmaya yönelmeleri gerekir. Bu gibi eğilimleri bulunan bireylerin hastanelerin psikiyatri klinikleri ne ya da psikolojik destek hizmeti sunan psikologlara başvurmaları kendileri için faydalı bir adım olacaktır.

İnsan ömrü boyunca her bireyin kötü deneyimler yaşamış olabileceğinin farkına vararak ve hayatın her aşamasının mutlulukla geçmeyeceğini bilincinde olarak yaşamak bireylerin kötü tecrübelerine tahammül etmelerini sağlar. Bu kötü tecrübelere tahammül etmek ise günlük yaşamımız başta olmak üzere her alanda bizleri daha da güçlendirir.

Bu nedenle geçmişi silmek yerine geçmişten ders alarak yaşayıp ileriye dönük hedefler koymak ve boş durup farklı travmatik konuları düşünmemek faydalı olacaktır. Bilim dünyası hafızayı silmenin mümkün olabileceğine dair birtakım araştırmalar yapsa da günümüz teknoloji koşullarında bunun pek de mümkün olmadığı aşikardır. Dolayısıyla kişinin yapabileceği en doğru şey mental sağlığını koruyarak mevcut durumunu kabullenerek çaba sarf etmektir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments