in

HER NASİP VAKTİNE ESİRDİR NE DEMEK?

HER NASİP VAKTİNE ESİRDİR NE DEMEK?

Aslında tamamı her dua nasibine, her nasip vaktine esirdir olan özlü söz, Mevlana’ya ait oldukça anlamlı bir sözdür. Peki her nasip vaktine edirdir ne demek? Aslında bu söz, edilen bütün duaların tek bir hayırlı iş için bilinmeden edildiği, her hayırlı işin de olmak için doğru zamana ihtiyacı olduğu anlamına gelmektedir.

İnsanın içini rahatlatan ve durup düşünüldüğünde oldukça sakinleştirici bir özlü söz olan bu deyiş, son zamanlarda sosyal medyada yeni evli çiftler veya mutluluğunu paylaşmak isteyen her sevgili tarafından oldukça kullanılır olmuştur. Ne var ki, bu anlamlı sözü mutluluklarını paylaşmak için kullanan herkes aslında tam olarak da gerektiği gibi kullanıyor demektir.

Her nasip vaktine esirdir, insanın geleceğinde onu güzel şeylerin beklediğine dair inancını arttırmak için de kullanılabilir. Hayatta her zaman bizi güzel şeyler bekliyordur fakat her güzel şeyin bir zamanı da vardır bunu unutmamak gerek. Zaman ve kısmet ilişkini çok güzel bir şekilde anlatır bu nedenle her nasip vaktinde esirdir sözü. İnsana gönül rahatlığı veren bu söz Mevlana’nın en çok sevilen sözlerinden biridir.

Unutmayalım ki, her şeyin bir zamanı vardır. İstediğimiz çoğu şeyin zamanında olmadığını düşünüp isyan etmek aslında nankörlüktür, bilelim ki kaderimiz bizi hep en doğru zamana ve en doğru şeye hazırlar. Kendinizi bunalmış, geleceğe karamsar bakarken bulursanız aklınıza hep bu söz gelsin.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments