in

Hipodens Ne Demek

hipodens

Sağlıklı bir bünye hepimiz için çok önemli. Çoğu kez vücudumuzda nükseden bazı sorunlardan dolayı, bazen de rutin kontroller nedeni ile tahlil ve tomografi gibi tetkikler yaptırıyoruz. Ve bu tetkikleri elimize aldığımızda, doktor yorumundan önce kendimiz ne demek istediğini anlamaya çalışıyoruz. Özellikle bilgisayarlı tomografi (BT) sonuçlarında yer alan hipodens terimi en çok merak edilen tıbbi terimler arasında yer almaktadır. Hipodens ne demek sorusuna yanıt arayan kişiler özellikle sağlık sitelerinde bu terimin ne olduğunu, iyi ya da kötü bir anlam taşıyıp taşımadığını anlamaya çalışıyor.

Eğer tomografi çekimlerinizde normal olmayan bazı durumlar varsa, ya da patolojik olan yapıların işaretlenmesi gibi bir durum söz konusu ise bu durumda kullanılmaktadır. Tomografinizde normalden farklı yapılar varsa bunlar az yoğun ya da çok yoğun olarak görüntülenmektedir. Az yoğun olan yapılar için Hipodens terimi kullanılmaktadır. Tomografilerinizde bu terime denk gelirseniz bu yapılarınızda normal olmayan bazı yerlerin tespit edildiği anlamını taşımaktadır. Bu tür durumlarda hekiminiz tomografinize göre hastalığınızın tanısını koyacak ya da hastalığınızın gidişatına göre tedavi yöntem ve süreçlerini belirleyecektir.

 

Hipodens Lezyon

Lezyon kelime anlamı olarak doku bozukluğu anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Bu terim hipodens ile birleştiğinde düşük lezyon yoğunluğu anlamını taşımaktadır. Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen bu durum genel olarak dalak beyin ve karaciğer hasarlarında karşımıza çıkmaktadır. Karaciğer lezyonu ise en çok bilinen ve en çok karşılaşan durumların başında gelmektedir.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments