in

Tomografi ve Röntgen Sonuçlarındaki Hipodens Ne Demek?

hipodens ne demek

İnsanlar tomografi veya röntgen çektirdiğinde film sonuçlarında yazan birçok kavrama aşina değildir. Bu kavramların başında gelen hipodens ise insanları adeta bir bilinmezlik içine düşürür. Hipodens ne demek, hipodens kötü bir şey mi soruları insanı düşüncelere sevk eder. Eğer sizde hipodens ne demek hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsin.

İçerik Tablosu

Tomografi Ve Röntgen Raporundaki Hipodens Nedir?

Kısaca düşük veya az yoğunluklu anlamına gelen bu terim tomografi sonuçlarında fazlasıyla kullanılmaktadır. İnsan vücudunda yapısal bozuklukların ortaya çıkarılabilmesi ve tanı koyulabilmesi için yoğunluk yani hipodens kavramına ihtiyaç duyulmaktadır. Yoğunluk yardımı ile anormal olan yerler tespit edilip hastalığın tedavi sürecine başlanır.

hipodens ne demek

Hipodens Tek Başına Kullanılmaz

Hipodens ne demek bağlamında diğer bir yanıt ise hipodens kavramının tek başına kullanılamayacak bir kavram olmasıdır. Daha çok lezyon ifadesi ile birlikte kullanılmaktadır.

Hipodens Ne Demek, Röntgen Sonuçlarımda Hipodens Lezyon Var, Hasta mıyım?

Tomografi raporlarınızda eğer hipodens lezyon terimine rastlarsanız bu hasta olduğunuz anlamına gelmez. Sadece vücudunuzda yakından incelenmesi gereken bir yapının bulunduğunu belirtmektedir. Hipodens lezyon bulunan bölgede incelemeler sonucunda hastalık çıkmayabilir fakat farklı araştırmalar sonucunda belirli rahatsızlıklarda meydana çıkmış olabilir.

Hipodens lezyon konusunda dikkat edilecek husus ise röntgen sonuçlarınızı kendi hekiminize göstermek olacaktır, çünkü kendi bilginiz ile yanlış yorumlayabileceğinizi lütfen aklınızda bulundurun.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments