in

Hırsızlık Hastalığı – Kleptomani Hakkındaki Bilgiler Sizi Çok Şaşırtacak

Toplum içerisinde hırsızlık olarak bilinen kleptomani hastalığı bazı insanlarda görülmektedir. Toplumumuzda da bazı kişilerde rastlanılan bu psikolojik hastalık tedavi edilmezse hastanın kendisi ve yakınları için ağır sonuçlar doğurabilir. Eğer sizde kendinizin yahut yakın arkadaşlarınızın bu psikolojik rahatsızlığına yakalandığını düşünüyorsanız, hırsızlık hastalığı adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İçerik Tablosu

Hırsızlık Hastalığı Nedir ?

Nesnelere maddi nedeni, değeri, para kazanma arzusu dışında başkalarına ait olan nesneleri çalma dürtülerinin kontrol edilememesi hırsızlık hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip bireyler çalma dürtülerine uyarak durumun ciddiyeti hakkında akıl yürütemezler. Hırsızlık hastalığına sahip bireyler çaldığı neşen üzerinden asla para kazanma, dikkat çekme, birisine zarar verme niyetleri yoktur. Bir nesneyi çalma atakları ise genellikle plansız bir şekilde yürütmektedirler.

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

  • Nesneyi çalma anında haz duyma, zevk alma, tatmin olma
  • Bir başkasına ait olan malları gördüğünde güçlü dürtüler uyanması
  • Gerçekleştirilen hırsızlık sonucu olaydan sonra pişmanlık hissetme, yakalan korkusu hissetme
  • Dürtülerin yeniden ve yeniden tekrarlanması gibi maddeler hırsızlık hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Hırsızlık Hastalığının Adı Nedir ?

Hırsızlık hastalığının bilimsel adı kleptomanidir. Kleptomani toplum içerisinde çalma hastalığı yahut  hırsız hastalığı olarak bilinen hastalığın literatürdeki adıdır.

Hırsızlık Hastalığı Olan Ünlüler Kimlerdir ?

Hırsızlık hastalığına birçok ünlüde sahiptir. Bunlardan en önemlileri ise şöyledir;

Winonana Ryder ünlü dünyasında adından söz ettirmiş bir hırsızlık hastasıdır. Hatta bir mağazadan çaldığı ortalama 25 bin tl’lik bir kıyafet ile gündemde olay haline gelmişti.

Ünlü manken ve oyuncu olan Megan Fox’ta en ünlü kleoptomani hastalığına sahip olan ünlülerden biridir. Bir konuşmasından ünlü olmadan önce makyaj malzemeleri çaldığını herkese itiraf etmişti.

Kesha ve Britney Spears dünyaca ünlü insanlarda hırsızlık olan hastalığı ünlülerin arasında yer almaktadırlar.

Hırsızlık Hastalığı Tedavisi Nasıl Uygulanır ?

Hırsızlık hastalığı tedavisi uygulanmadığında yahut hastalığa sahip olan birey bu tedaviyi reddettiğinde yakınları ve kendisi için ağır sonuçlar yaratabilmektedir. Hırsızlık hastalığına birçok sahip birey bu rahatsızlığa sahip olduğunu kabul etmese de tedavi olmaları zorunlu bir haldir.

Hırsızlık hastalığı tedavisinde iki farklı yöntem birleşik olarak veya ayrı ayrı uygulanabilir. İlaç tedavisi ve psikolojik destek birlikte uygulandığı hastalar görülürken, tek bir tedavinin uygulandığı hastalara da rastlamak mümkündür. İlaç tedavisinde antidepresan ve naltrekson ilaçları doktorlar tarafından tercih edilmektedir.

 

Psikolojik destek kısmında ise psikoterapi tedavisi hasta bakımından hayati bir rol oynamaktadır. Hastanın dürtülerini kontrol etmesinde ve davranışlarını düzeltmesinde ilaçlardan bile daha etkili sonuçlar gösteren psikoterapi sayesinde hırsızlık hastalığından kurtulan insanlar bulunmaktadır.

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments